Egy újabb, modern közterülettel bővült Budapest, ugyanis pénteken délelőtt hivatalosan is átadták a Dagály sétányt, amely összeköti a 17. FINA vizes világbajnokság fő helyszínét, a Duna Arénát az egyik legfontosabb közlekedési csomóponttal, a 3-as metró Forgách utcai megállójával. A 7000 négyzetméteres, különleges esztétikájú hely ötvözi a kortárs művészeti és ökológiai gondolkodást. A sétány létrehozására a „Dagály törvény” a XIII. kerületi önkormányzatot jelölte ki építtetőként; a megvalósításhoz a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 478.283.000 forint támogatást biztosított. A Váci út és a Népfürdő utca közötti sétány kialakítása a kerületi önkormányzat fejlesztési tervének része volt, amely harmonizált a vizes világbajnokság fő helyszínéül szolgáló Duna Arénához kötődő elképzelésekkel. A PestiSrácok.hu most összeszedett néhány fontos tudnivalód a területről.
- A sétány hivatalos elnevezése a Fővárosi Önkormányzat döntése alapján Dagálysétány utca, hossza 530 méter.
- A sétányon több mint 60 fa van: a középső sétányszakaszon a korábbi kőrisegyedeket megőrizték, valamint 39 többszörösen előnevelt, azaz 35-40, 50-60 cm törzskerületű platánfákat ültettek. A változatossághoz hozzájárul még az elszórtan telepített 25 faegyed: bokorfák, mézalmácskák és perzsa varázsfák.
- A Dagály sétány fáival több mint 4 ezerre nőtt az elmúlt egy esztendőben telepített fák száma a kerületben. Köztük vannak megjelölt egyedek is, amelyek a faültetést is jelképezik: „Ifjúság fája”, „Idősek fája”. A Dagály sétány átadásakor a „Sportolók fáját” ültették el.
- Az arra sétálók kényelmét és biztonságát 17 hulladékgyűjtő, két ivókút, 12 kerékpártároló, térfigyelő kamerák és világítás szolgálja .
- A ligetes szakaszon pihenésre is alkalmas – finombetonból készült, egyedi grafikai elemekkel, vízcseppekkel díszített – ülőtömbök és pihenőpadok vehetők igénybe. E térbútorok mellett hagyományos támlás padok is vannak.
- A sétányt különlegessé teszik azok a burkolaton láthatók ásványi anyag képletek, amelyeket a közeli híres Béke kút vize tartalmaz. ( A Béke kutat 1944-ben tárták fel mintegy 125 méter mélységben. A percenként 6 ezer liter vízhozamú kútból 41,5 Celsius-fokos hévíz tört a felszínre, vizét a későbbiekben bizonyított gyógyhatása miatt gyógyvízzé nyilvánítottak.)
- A Váci út és a Turbina utca csatlakozásánál Gálhidy Péter szobrászművész Turbinalevél című képzőművészeti alkotása a Láng Gépgyár évtizedeken keresztül a világ élvonalába tartozó termékeit szimbolizálja.
- A sétányra dekoratív, korszerű, költséghatékonyan üzemeltethető, LED-es fényforrással szerelt világítótestek kerültek – rajtuk térfigyelő kamerákkal és a nyilvános WiFi hálózathoz szükséges eszközökkel.
- A sétány felszíni vízelvezetése ökologikus, környezetbarát: a sétaút burkolt felületei a középső zöldsáv felé lejtenek, a zöldfelületekre vagy a vízáteresztő kavicsburkolatra vezetik a csapadékvizet, amely a talajba szivároghat.
- 2018 nyarára teljes megújul és kibővül a Dagály strand, és Európa egyik legnagyobb, legkorszerűbb fürdőkomplexumként működhet majd a Duna Arénával együtt.
Vezető kép: HORVÁTH PÉTER GYULA/ PS
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS