Tizennyolc ember letartóztatásának jóváhagyását kérte az ügyészségtől az észak-kínai Csangcsun tartományi székhely rendőrsége vasárnap a Csangseng biotechnológiai cég körül kialakult vakcinabotránnyal kapcsolatban. Kínában rendszeresek a gyógyszervisszaélések: legutóbb Magyarországon is ki kellett vonni 27 vérnyomáscsökkentőt, mert az ott gyártott hatóanyag potenciálisan rákkeltőnek bizonyult.
Peking nagyszabású vizsgálatot rendelt el egy hete a kínai oltóanyaggyártásban, mert kiderült, hogy a veszettség elleni vakcinák második legnagyobb kínai gyártója, a Csangcsun Csangseng meghamisította az említett betegség elleni, elsősorban gyermekeknek szánt oltóanyagainak gyártási és ellenőrzési nyilvántartásait, hatástalan vakcinákat adott el. A csangcsuni rendőrség rövid közleményében tudatta: gyakorlatilag megállapították, hogy bűncselekményt követtek el a biotechnológiai cég oltóanyaggyártásával kapcsolatban.
A 18 személy között van a cég vezérigazgatója, Kao Csün-fang is, akit selejtes gyógyszerkészítmények előállításával és eladásával gyanúsítanak. A többi személy kilétét nem közölték. A Csangseng múlt héten közölte, hogy Kao mellett a vállalat három felső- és két középvezetőjét vitték be a rendőrségre kihallgatás céljából. Bár a jelentések nem szólnak arról, hogy az oltóanyag bármilyen egészségkárosodást okozott volna azokban, akiknek beadták, a hatóságok lefoglalták a cég raktárkészletét és visszavonták a vállalat gyártási engedélyét. Az ügy következtében kialakuló társadalmi vitára reagálva Hszi Csin-ping elnök és Li Ko-csiang miniszterelnök további vizsgálatokat rendelt el, egyrészt a Csangcsun Csangseng, másrészt pedig a teljes oltóanyag-gyártási és kereskedelmi láncra vonatkozóan.
Két évvel ezelőtt hasonló botrány robbant ki, amikor a rendőrség felszámolt egy hamis csecsemő-oltóanyagokat forgalmazó bűnszervezetet, de az ügyet csak hónapokkal később hozták nyilvánosságra. Az egészségügyi és élelmiszeripari ágazatokban korábban felmerülő minőségproblémák miatt a kínaiak Hongkongban vagy Makaón szerezték be a szükséges készítményeket. Megfigyelők szerint Hongkongban most is erre számítanak, így egyes helyi gyermekorvosok máris megnövelték a vakcinarendeléseiket.
Nem ez az egyetlen botrányos ügy, amely a kínai gyógyszeripart érinti. A Csöcsiang Huahaj gyógyszerészeti vállalat (Zhejiang Huahai Pharmaceuticals) július közepén elrendelte a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekben használt valsartan hatóanyag globális visszahívását annak nyomán, hogy az európai és az amerikai egészségügyi hatóságok riasztást adtak ki. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) július 5-én jelezte, hogy potenciálisan rákkeltő szennyeződést talált a cég által gyártott valsartan hatóanyagban. A cég vasárnap jelezte, hogy Kínában befejeződött a hatóanyag visszahívásának folyamata. Európában és az Egyesült Államokban már korábban kivonták a kínai eredetű valsartant. A Huahai tavaly 49 millió dollár értékben adott el valsartan hatóanyagot, főleg Észak-Amerikában, Európában, Oroszországban, Indiában és Dél-Amerikában.
Itthon a hónap elején Szolyák Tamás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgató-helyettese jelezte: 27 vérnyomáscsökkentő készítményt vontak ki a forgalomból, mert a kínai gyártó által előállított valsartan nevű hatóanyagban szennyező anyagot találtak. Merkely Béla, a szakmai kollégium kardiológiai tagozatának vezetője ugyanakkor azt mondta, a forgalmazási tiltásban szereplő, valsartan hatóanyagú vérnyomáscsökkentő szedését a betegek ne hagyják abba azonnal. A gyógyszer azonnali abbahagyása nagyobb egészségkockázattal jár, mint a szennyezett hatóanyagú készítmény szedése – tette hozzá.
Forrás:MTI, Fotó:MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS