Angela Merkel német kancellár és Barack Obama amerikai elnök egyaránt támogatóan szólalt meg a tervezett Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) ügyében. Szerintük az óceán mindkét partján felpörgetné a gazdasági növekedést, miközben a TTIP támogatottsága mindkét országban csökkent. A két államfő Hannoverben találkozik vasárnap egy kereskedelmi kiállításon – az északnémet városban tízezrek tüntettek szombaton a szabadkereskedelmi egyezmény ellen.
Tüntetők tízezrei vonultak Hannover utcáin szombaton, hogy kifejezzék tiltakozásukat az egyezménnyel szemben. A rendőrség közlése szerint 35 ezren vehettek részt a demonstrációban, míg a szervezők ennek a kétszeresét közölték. A tiltakozóknál „Stop TTIP”, „Tisztességes világkereskedelmet!” és „Igen, meg tudjuk állítani a TTIP-et” (utalva Obama híres „Yes we can” szlogenjére) feliratú transzparensekkel vonultak.
„A Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség az egyik legjobb út a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez” – nyilatkozta Obama a Bild című német napilapnak adott interjújában. Merkel szerint az egyezménnyel mindenki nyerne, majd hozzátette, hogy „jó lesz számunkra, ha képek leszünk felbecsülni a versenytársainkat”.
Az egyezmény a szószólói szerint nagymértékben felpörgetné a gazdasági növekedést, míg bírálói szerint a növényvédő vegyszerek és a génmanipulált növények elterjesztésével, illetve az amerikai nagyvállalati lobbi Európai befolyásának megnövekedésével aláásná a fogyasztói jogokat és a környezetvédelmet.
Az amerikai elnök ma Londonban maga is elismerte, hogy az egyezmény szembemegy az önálló államok helyi érdekeivel, ugyanakkor szerinte több millió munkahelyet hozna létre, és dollármilliárdokban mérhető hasznot hajtana. Kérdés viszont, hogy kinek, ugyanis egy 2014-es elemzés szerint a TTIP (és az EU és Kanada közt megkötendő CETA egyezmény) Európában GDP-csökkenést, munkahelyek megszűnését, továbbá az egyéni jövedelmek és a kormányzati bevételek csökkenését eredményezné.
(forrás és képek: reuters.com)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS