Világszerte tízezrek hívták fel a figyelmet felvonulásokkal az éghajlatváltozás veszélyeire az ENSZ jövő heti, New York-i csúcstalálkozójához kapcsolódóan. A globális felmelegedés elleni cselekvés fontosságát hangsúlyozták civilek vasárnap a budapesti demonstráción is.
Idén szeptemberben a megszokottnál jóval több eső esett Magyarországon. A patakok, folyók sorra öntöttek ki, házakat, termőföldeket árasztva el, van, ahol az éves átlag egyharmada hullott le. Szerbiában egy egész települést öntött el az ár pillanatok alatt. Szakemberek szerint a szélsőséges időjárásért a légkör megnövekedett szén-dioxid koncentrációja is felelős, ami például tavaly minden korábbi csúcsot megdöntött a világban. Ennek túlnyomó részét az emberiség juttatja a légkörbe, ami ott is marad több száz évig.
A probléma súlyosságára hívták fel világszerte a figyelmet felvonulásokon, két nappal az ENSZ klímacsúcsa előtt. Az ausztráliai Melbourne-ben ezrek vonultak az utcákra, Brüsszelben a tüntetők egy félmillió ember által aláírt petíciót adtak át a külügyminisztériumnál, Rióban pedig a héten lézerfényekkel gázmaszkot festettek a város szimbólumának számító Krisztus-szoborra.
Budapesten is tüntetéssel hívták fel a figyelmet a klímaváltozás veszélyeire, és követelték, hogy eredményekkel záruljon a keddi csúcs. A környezetvédelem, a klímaváltozás, a fenntarthatóság témakörében mások mellett beszédet mondott Lányi András író, ökopolitikus, Mika János éghajlatkutató és Faragó Tibor egyetemi tanár, Magyarország korábbi klímatárgyalója. Mika János klímakutató arra figyelmeztetett, hogy a globális felmelegedés miatt kiönthetnek a tengerek és óceánok. “A világ lakosságának fele, három és félmilliárd ember tengerpartokon él. Ha elszabadul a klímaváltozás, és eléri a 3 fokos melegedést, akkor bizony a világ felének futnia kell, a másik felének meg ő előlük kell futni” – fogalmazott a kutató.
A Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren elhangzott beszédek után a javarészt fiatalokból álló demonstrálók az Oktogonhoz vonultak. A mintegy kétszáz résztvevő táblákat tartott a magasba, környezetvédő jelszavakat skandált magyar és angol nyelven. Egyebek között azonnali cselekvést sürgettek a klímaváltozás megállítása érdekében, a Föld védelmére szólítottak fel, a megújuló energia fontosságát hangsúlyozták.
Áder János köztársasági elnök – aki szintén részt vesz a New York-i konferencián – az M1 A lényeg műsorának adott interjújában hangsúlyozta: az országoknak sürgősen és közösen kell lépniük. Arra az esetre, ha a katasztrófák mégis bekövetkeznek, Áder János azt fogja javasolni, hogy egy nemzetközi alapot hozzanak létre.
“Ennek igazából akkor van értelme, ha legalább az Európai Unió teljességére kiterjed, ahol egy megfelelő matematikai képlet alapján megfelelő összeget összegyűjtve lehetőséget biztosítunk arra, hogy ha a katasztrófa mégis bekövetkezik, akkor onnan a károsult országok gyorsan, mindenféle bürokratikus eljárás nélkül kedvezményes vagy kamatmentes hitelhez vagy támogatáshoz jussanak, hogy minél hamarabb megkezdődhessen az újjáépítés” – magyarázta az államfő.
Az ENSZ is igyekszik minél több ismert embert megnyerni az ügynek. Ehhez Ban Ki Mun főtitkár a világhírű színészt, Leonardo DiCapriot kérte fel, aki ezután a szervezet klímaváltozással foglalkozó békekövete lesz.
MTI / MTI Fotó: Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS