A politika sem ismeretlen terep annak a szerb férfinak, akinek a hajói miatt kizárták a Közgépet a közbeszerzésekből – írja az Origo. Ljubisav Stokic a vállalkozásaival igyekezett kihasználni a Duna és a román határ közelségét. Történetében sok minden felbukkan: cigaretta, üzemanyag, vámhatóság. És még halálos fenyegetés is.
Simicska Lajos cége, a Közgép egy szerb céggel, a Kompanija Stokic Ortacko Drustvo közösen pályázott a kikötőtenderre, a magyar vállalkozónak ugyanis hiányoznak a megfelelő hajói, az Origo értesülései szerint Magyarországon csak a Kikötő Konzorcium egyik tagja rendelkezik olyan paraméterű hajókkal, amelyek megfelelnek a pályázati kiírásnak.
A Kompanija Stokic Ortacko Drustvo szerb cég tulajdonosa, illetve törvényes képviselője Ljubisav Stokic, aki korábban aktívan részt vett a helyi politikában is. Ljubisav Stokicról sok ismerős történet áll a szerb újságokban, írja az Origo. Több eljárást is folytattak vele szembe, többek között üzemanyagcsempészet és cigarettacsempészet gyanújával. A szerb-román határon vásárolt földjén vámmentes boltot is nyitott, amely miatt egy helyi képviselő szót is emelte. Stokic cserébe megfenyegette. Portfóliójában a vízi turizmus régebb óta szerepel.
A Közgéppel kötött együttműködés ezzel szemben nem zárult sikeresen: a magyar céget három évre kizárták a közbeszerzésekből, mert a két szerb hajónál állítólag nincs minden rendben. Holott a Közgép jelen esetben is alkalmazta a közbeszerzésekben nyerni vágyok egyik legáltalánosabb módszerlét, vagyis a legalacsonyabb árajánlattal igyekezett nyerni a tenderen. Simicska bíróságra viszi az ügyet, hogy bizonyítsa, a törvényeknek megfelelően, jóhiszeműen és az elvárható gondossággal jártak el az ajánlat benyújtásakor és valamennyi rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségét ki fogják használni. Szerintük a múlt pénteki határozat még a sokat látott közbeszerzési szakértők szerint is kirívóan sérti a magyar és az európai uniós jogszabályokat, írja az Origo.
A Közbeszerzési Hatóság honlapja alapján eddig 20 olyan céget zártak ki közbeszerzésekből, amelyek ellen a hamis adatszolgáltatás volt a vád. Ezek a cégek legfeljebb 2 milliárdos profittal bírtak, míg a Közgép tavalyi nettó árbevétele az Origo értesülései szerint 113 milliárd forint volt.
A Első Magyar Közbeszerzési Tanácsadó Zrt. öt dolog miatt zárta ki a Közgépet, mivel a cég ajánlatában három ponton hamis adatok szerepeltek. A Közbeszerzési Döntőbizottság határozata ugyanakkor már csak az egyes hajók zárt fedélzetének négyzetméteradataiban talált eltérést. A Közgép ajánlatában a szerb hatóságoktól kapott papírokat csatolta.
Az Origo szerint Simicska Lajos cégének kizárásával a Győr-Gönyű kikötő fejlesztésére kiírt tendert a Kikötő Konzorcium nyerheti, hiszen az A-Híd Zrt., a Swietelsky Vasúttechnika Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. fémjelezte konzorciumé a legkedvezőbb ajánlat. Mindezt a Közgép ajánlatához képest 200 millió forinttal több pénzért.
Forrás, fotó és a teljes cikk: Origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS