Számos hatóanyagot vizsgálnak jelenleg a COVID-19 antivirális kezelését illetően, klinikai kísérletek keretein belül. A vizsgálati stádiumban levő hatóanyagokat megfigyelések sora alapján, in vitro kísérletekből, vagy ezen laboratóriumi kísérletek eredményeinek kiterjesztése alapján választották ki – írja a Webbeteg egészségügyi szakportál. Hozzáteszik, hogy ugyanakkor egyelőre nem állnak rendelkezésre olyan ellenőrzött adatok, amelyek bármelyik alábbi hatóanyag használatát és hatékonyságát alátámasztanák a COVID-19 vírusfertőzés esetében.
A vizsgált hatóanyagok a WHO honlapján is megtalálhatóak. Ezek közül az egyik a Remdesivir, egy új nukleotidanalóg, amely laboratóriumi körülmények között hatékonynak bizonyul a súlyos akut légzőszervi szindrómát okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) ellen, és mind laboratóriumi körülmények között, mind állatkísérletekben hatékonynak bizonyul a rokon koronavírusokkal (SARS és MERS-CoV) szemben. A Remdesivir engedélyezés előtti alkalmazását egy új gyógyszerkérelmet alátámasztó klinikai vizsgálatban, egy, az USA-ban COVID-19 vírusfertőzésben szenvedő első betegek egyikére vonatkozó esettanulmányban ismertették. A remdesivir minden a COVID-19-re vonatkozó klinikai jelentősége ismeretlen maradt – jegyzi meg a webbeteg.hu cikke.
Két további hatóanyag a klorokvin és a hidroxiklorokvin. Mindkettőre igaz, hogy laboratóriumi körülmények között feltehetően gátolják a SARS-CoV-2 vírus sejtekbe való bejutását és szaporodását. A klorokvint a kínaiak is alkalmazzák, hatására a tünetek enyhültek és a betegség időtartama is rövidült. Az ezeket az állításokat alátámasztó elsődleges adatokat azonban nem tették közzé.
A Webbeteg emlékeztet, hogy mindegyik hatóanyagról kevés a klinikai adat. A hidroxiklorokvin rövid távú használatának viszonylagos biztonságosságáról és a laboratóriumi körülmények között tapasztalható antivirális hatásról egyes orvosok úgy vélekednek, hogy alkalmazása a kórházban fekvő súlyos betegek esetében ésszerű lehet. Az optimális adagolás bizonytalan, különböző kezelési rezsimeket alkalmaznak, és azt mindenki hangsúlyozza, hogy otthoni öngyógyításra nem használható.
A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság kezelési irányelveiben szerepel az interleukin 6 (IL-6) gátló Tocilizumab alkalmazása súlyos COVID-19 megbetegedés és emelkedett IL-6 szintek esetén; a hatóanyag ilyen szempontból történő értékelése céljából klinikai vizsgálat folyamatban van.
Korábban több cikk is szólt arról, hogy a HIV-fertőzésre alkalmazott hatóanyagok a koronavírus ellen is hatásosak lehetnek. A lopinavir-ritonavir hatóanyagról a webbeteg azt írja, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés kezelésében nincs, vagy minimális a szerepe. Mivel az eredetileg HIV-fertőzés kezelésére alkalmazott kombinált proteázinhibitor laboratóriumi körülmények között hatékony volt a SARS-CoV ellen, felmerült, hogy valamelyest hatékony a MERS-CoV ellen is. Egy 199 fő súlyos COVID-19 vírusfertőzésben szenvedő beteg részvételével készített, randomizált vizsgálat során a 28. napon azonban nem volt különbség a gyógyulás idejét vagy a halálozási arányt illetően azoknál a betegeknél, akik a szokásos ellátáson felül lopinavir-ritonavir hatóanyagot kaptak (400/100 mg) naponta kétszer 14 napon át, azokhoz képest, akik csak a szokásos ellátásban részesültek – jegyzi meg a szakportál. Hozzáteszik végül, hogy egyéb alkalmas gyógymódok lehetnek a béta-interferonok, valamint a gyógyult betegek vérszérumának alkalmazása, de korlátozottan vagy egyáltalán nem állnak rendelkezésre klinikai adatok ezekkel kapcsolatosan.
Forrás: webbeteg.hu; Vezető kép: Asian Review
Facebook
Twitter
YouTube
RSS