Még nyár elején megtartják azokat az időközi önkormányzati választásokat, amelyeken az április 3-án parlamenti mandátumot szerzett polgármesterek, önkormányzati képviselők megüresedett helyét pótolják. A választási törvény szerint ugyanis az időközi választást a mandátum megüresedésétől számított százhúsz napon belülre kell kitűzni.
Számtalan önkormányzati képviselői hely szűnt meg az április 3-i országgyűlési választással, miután az indulók közül többen is mandátumot szereztek, az önkormányzati képviselői és a polgármesteri tisztség pedig összeférhetetlen az országgyűlési képviselői megbízatással. Emiatt például időközi polgármester-választás lesz többek között Keszthelyen, Ásotthalmon, Cserháthalápon és Mezőtúron is. A megüresedett alpolgármesteri, továbbá képviselői helyek betöltése azonban nem minden esetben igényel előre hozott önkormányzati választást. Ifjabb Lomnici Zoltán a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy az országgyűlési választáson mandátumhoz jutott polgármester és önkormányzati képviselő az összeférhetetlenségi okot harminc napon belül köteles megszüntetni.
A polgármester és az önkormányzati képviselő tisztsége az összeférhetetlenséget megállapító határozat meghozatalát követő napon szűnik meg, ha a határozatot bíróság előtt nem támadták meg. Ha az összeférhetetlenséget a bíróság állapította meg, az önkormányzati képviselő tisztsége a bírósági döntés jogerőre emelkedését követő napon szűnik meg
– mondta az alkotmányjogász. Mint fogalmazott, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény vonatkozó része rögzíti, hogy az egyéni választókerületi képviselő vagy a polgármester megbízatásának megszűnése esetén időközi választást kell tartani. Az időközi választást a mandátum megüresedésétől számított százhúsz napon belülre kell kitűzni– hangsúlyozta a szakember, kiemelve, hogy nem minden esetben kell azonban időközi választást tartani a képviselői megbízatás megszűnésekor.
Ha az egyéni listáról megválasztott képviselő helye üresedik meg, helyére a következő legtöbb szavazatot elért jelölt lép. Ha a megyei, a kompenzációs vagy a fővárosi kompenzációs listáról megválasztott képviselő esik ki, helyére az eredetileg bejelentett listáról a jelölőszervezet által bejelentett jelölt lép. Ha a felsorolt listákon nincs több jelölt, akkor a mandátum a következő általános választásig betöltetlen marad
– sorolta a lehetőségeket ifjabb Lomnici Zoltán. Hozzátette: ez utóbbi szabályt csak az a helyzet írja felül, ha – a kiesések következtében – a listán megválasztott képviselők száma a képviselő-testület vagy a közgyűlés működéséhez szükséges létszám alá csökken, ebben az esetben az üres helyekre időközi választást kell kitűzni. Az alkotmányjogász közölte azt is, az alpolgármester megválasztása a képviselő-testület feladata, személyére a polgármester tesz javaslatot, a választás titkos szavazással, minősített többséggel történik. Arra a felvetésre, hogy egy települést ki vezet az előre hozott, időközi választásig, ifjabb Lomnici Zoltán elmondta, az önkormányzati feladatok ellátását a képviselő-testület és szervei – többek között a polgármester – biztosítják.
A képviselő-testület üléseit a polgármester hívja össze és vezeti, akadályoztatása esetén az alpolgármester, több alpolgármester esetén a polgármester által kijelölt alpolgármester gyakorolja. A polgármester tisztségének megszűnése esetén a munkakörét az új polgármesternek, ennek hiányában az alpolgármesternek adja át
– fogalmazott. Hozzátette: a polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége esetén a szervezeti és működési szabályzat rendelkezik a képviselő-testület összehívásának, vezetésének módjáról.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok
Facebook
Twitter
YouTube
RSS