Egy nap alatt 46 csoportban 1055 határsértőt – köztük 168 gyereket – tartóztattak fel a rendőrök és a polgárőrök Csongrád megye déli részén. A szám az utóbbi időkben már megszokott. Az illegális bevándorlók még mindig rengeteg munkát adnak a helyi rendőröknek. A megyei rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, hogy a legnagyobb csoportot szerda reggel fogták el, akkor 52 afgán, 20 pakisztáni, 16 szíriai és 5 bangladesi állampolgár lépte át illegálisan a zöldhatárt. A határsértők ellen idegenrendészeti eljárást kezdeményezett a rendőrség.
Az egész országban szerdán 1362 embert kapcsolt le a hatóság. Két esetben közokirat-hamisítás, hat gyanúsított ellen pedig embercsempészet miatt indult büntetőeljárás. Közben a győri ügyészség négy ember ellen vádat emelt embercsempészet miatt. A két nigériai férfi és a két magyar nő a vádirat szerint üzletszerű és folytatólagos embercsempészetet követett el. A megyei főügyész közlése szerint a vádlottak tavaly 36, harmadik országbeli migránsnak segítettek Magyarországról engedély nélkül Nyugat-Európába jutni. Az utaztatásért fejenként 50 és 200 euró közötti összegeket kértek. Takács Péter azt is elmondta, hogy a migránsok főként Budapestre kísérésében mindegyik vádlott részt vett.
Mórahalom polgármestere szerint a megerősített rendőri jelenlétnek és a településen működő polgárőrségnek, civil közvédelmi egyesületnek köszönhetően a város belterületén csökkent a bevándorlók jelenléte. Ezzel szemben a tanyákon élők még mindig erősen érzik a migrációs nyomást. Nográdi Zoltán polgármester elmondta, hogy most is naponta 1300-1400 migráns vonul át Mórahalmon, akiknek fizikai szükségleteik vannak, rendszeresen ételt és italt kérnek. Sokszor több százan fordulnak meg a tanyákon. Nógrádi hangsúlyozta, hogy a bevándorlók nagy tömege már korábban is komoly nehézségeket okozott, de az utóbbi időben vált már majdnem kezelhetetlenné a jelenség. Hozzátette, hogy az utóbbi időben érkező tömegek már nem annyira együttműködőek, sokkal inkább agresszívak, és nehezebb velük megértetni, hogy mik a szabályok. Mórahalmon azt remélik, a kerítés megépülése után ismét nyugalom lesz a településen. A magyar–szerb határon múlt szombaton készült el az ideiglenes határzár 175 méteres mórahalmi szakasza.
Közben a három menekülttábor lassan megtelik, a bicskei, a vámosszabadi és a nagyfai befogadóállomások is kapacitásuk többszörösénél tartanak már. Tegnapi hír, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) közbeszerzést írt ki a megfelelő egészségügyi ellátás és a hozzá tartozó személyzet biztosítására a három menekülttábor területén.
Megkerestük Lizákné Vajda Líviát, Vámosszabadi polgármesterét, a helyi táborban ugyanis 216-ról már 6-800-ra bővült a befogadó állomás, a polgármester szerint pedig nem garantált, hogy nem duzzad tovább a tábor. A városháza honlapján a menekülttábor fül alatt egyébként több bejegyzés is érzékelteti a probléma súlyát. “Vámosszabadi lakossága és önkormányzata megdöbbenve figyeli a vámosszabadi idegenrendészeti befogadóállomás folyamatos bővítését, ami a magyarországi táborok között már most is kimagasló lakosságarányos létszámmal üzemel.” Lizákné Vajda Lívia elmondta, rendszeres a migránsok falubéli jelenléte, használják a tömegközlekedést, feltűnnek az utcákon. Folyamatosak az incidensek, a konfliktusok, ám a bevándorlók inkább egymással kerülnek összetűzésbe mint a helyi lakosokkal. Utóbbiak védelmét a polgárőrség is garantálja. A polgármester asszony elmondta, annyit kértek Pintér Sándortól, hogy vámosszabadi legyen az utolsó tábor, amelyet bővítenek és amelyet – ha lehetőséges engedik és amennyiben a helyzet rendeződik – legelőször bezárnak majd. A belügyminiszter eddig tartotta ígéretét, tájékoztatott Lizákné.
Forrás: Napi Gazdaság Online, PestiSrácok.hu
Fotók: mti
Facebook
Twitter
YouTube
RSS