Több mint 130 ezren vonultak fel a munka ünnepe alkalmából a moszkvai Vörös téren kedden Oroszország Független Szakszervezetinek Föderációja és a kormányzó Egységes Oroszország Párt szervezésében. Az egyébként rendezetten lezajlott demonstráción a hatóságok előállítottak kéttucatnyi aktivistát. Az olasz szakszervezetek a munkahelyi biztonságért tüntettek.
A felvonulók plakátjaikon egyebek mellett tiltakoztak a nyugdíjkorhatár tervezett felemelése ellen, valamint követelték az Oroszországban megtermelt profit helyben való befektetését és a frissen végzett szakemberek foglalkoztatásának biztosítását. Az egyébként rendezetten lezajlott demonstráción, amelyen részt vett Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester is, a hatóságok előállítottak kéttucatnyi “pszichoaktivistát”, akik szándékaik szerint mentális problémákra és a pszichiátriai intézetek állapotára igyekeztek felhívni a figyelmet. Transzparenseiket a rendőrök elkobozták. Később elengedték őket.
A mintegy 20 millió embert tömörítő legnagyobb szakszervezeti szövetség elnöke, Mihail Smakov közölte, hogy Oroszország-szerte 735 településen mintegy 3 millióan vesznek részt ezen a napon 378 felvonuláson és 499 nagygyűlésen. A jelentősebb politikai pártok, így a kommunisták, a liberális demokraták és az Igazságos Oroszország tagjai szintén majálisokat szerveztek. Az Oroszország Munkakonföderációja elnevezésű szakszervezeti tömörülés Szentpétervárra hirdette meg központi rendezvényét. Oroszország “északi fővárosában” egyébként kedden, egy nappal a moszkvai megmozdulás után több ezres tiltakozó megmozdulást tartottak Digitális ellenállás elnevezéssel a Telegram üzenetküldő szolgáltató blokkolását célzó hatósági kísérlet ellen. A szentpétervári megmozduláson a rendőrség előállított 10 tüntetőt, akik brit, uniós, izraeli és ukrán zászlókat vittek.
Az orosz munkatörvénykönyv értelmében május 1. a tavasz és a munka ünnepe, munkaszüneti nap. A május 1-től a győzelem napjáig, május 9-ig tartó ünnepi időszakban a moszkvai tömegközlekedés védelmében rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe. A fővárosi önkormányzat tájékoztatása szerint a fokozott ellenőrzéshez a közlekedési vállalatok 11 ezer rendészét, valamint a rendőrség és a nemzeti gárda 5 ezer tagját mozgósították. Oroszország egész területén fokozott készültségbe helyezték a rendkívüli helyzetek minisztériuma (katasztrófavédelem) egységeit. Oroszországban egyébként kedden lépett hatályba az a törvény, amelynek értelmében a hivatalos létminimum szintjére, 11 163 rubelre (46 ezer forintra) emelkedik a minimálbér.
Az olasz szakszervezetek a munkahelyi biztonságért tüntettek
Több olaszországi városban utcára vonultak a szakszervezetek május elsején sürgetve, hogy a munkaadót tegyenek lépéseket a még mindig gyakori halálos munkahelyi balesetek elkerülésére. A három legnagyobb olaszországi szakszervezeti tömörülés a CGIL, a CISL és az UIL többek között Rómában, Milánóban, Torinóban és Prato városában is demonstrációt szervezett. Annamaria Furlan, a CISL-főtitkára “háborús helyzethez” hasonlította az olaszországi munkakörülményeket. Év eleje óta már több mint 150-en veszítették életüket munkahelyükön, tavaly egész évben 380 ezer munkahelyi baleset következett be, 632-en haltak meg. Az áldozatok többsége a mezőgazdaságban és az építőiparban dolgozott, több mint tíz százalékuk külföldi volt.
Torinóban a felvonuláshoz a kerékpáros futárszolgálatok fiatal dolgozói is csatlakoztak méltányosabb munkafeltételeket követelve. Az olaszországi textilipar fellegváraként ismert Parma városában Susanna Camusso a több mint 5 millió taggal rendelkező CGIL főtitkára a nehéz kormányalakításra utalva kijelentette, Olaszországnak nem újabb választásokra, hanem konkrét intézkedésekre van szüksége a dolgozók védelmében.
A szokásos május elsejei szakszervezeti könnyűzenei koncertet délután Rómában a lateráni Szent János-bazilika előtti téren tartják. A munka ünnepéről Ferenc pápa is megemlékezett Twitter-fiókján hangsúlyozva, hogy a munka ad méltóságot az embereknek.
Forrás: MTI; vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS