Öt év alatt több, mint 10 milliárd forint állami normatívát igényelt és kapott a Baptista Szeretetszolgálat az intézményei által működtetett házi segítségnyújtás finanszírozására – derült ki a Magyar Államkincstár adataiból, amit a PestiSrácok.hu kérésére küldött meg. Miként arról portálunk elsőként beszámolt, az adóhivatal hárommilliárd forintot is meghaladó kárértékű költségvetési csalás miatt nyomoz a szeretetszolgálat zűrös elszámolásai miatt. Azt is megtudtuk, a hajléktalanellátás körül is gondok lehetnek.
FÜSSY ANGÉLA – PestiSrácok.hu/OmegaHírek
Mint arról korábban beszámoltunk, a Baptista Szeretetszolgálat augusztus 20-a után országosan felfüggesztette házi segítségnyújtó tevékenységét és vitatható módon felmondott házi gondozóinak, házi segítségnyújtóinak, mivel – miként a PestiSrácok.hu elsőként beszámolt róla – a Magyar Államkincstár (MÁK) egy vizsgálatot követően befagyasztotta az egyházi alapítvány közfinanszírozását. Akkori értesüléseink szerint több, mint hárommilliárd forintnyi állami támogatás elszámolása körül találtak zűrt és fiktív iratokat. Ezért a Nemzeti Adó-és Vámhivatal különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt indított nyomozást. A történtek után több száz házi gondozó és házi segítségnyújtó egyik napról a másikra állás nélkül, több ezer ellátott pedig ellátás nélkül maradt. Az önkormányzatok szociális ellátással foglalkozó intézményei ugyan biztosítani tudják számukra továbbra is a házi segítségnyújtást, a legtöbb helyen azonban ezért a szolgáltatásért közel kétszer annyit kell fizetnie az ellátottnak, mint amennyiért a baptisták gondozták az időseket. Ennek az az oka, hogy az egyházak jóval magasabb normatívát igényelhetnek az államtól szociális feladatellátásra, mint az önkormányzatok.
Nem stimmelt a gondozási napló
Már augusztusi cikkünk megírása előtt elküldtük kérdéseinket a MÁK-nak, illetve több közérdekű adat kiadását is kértük. Kíváncsiak voltunk, papíron hány idős embert látott el a Baptista Szeretetszolgálat 2011 óta és ehhez mennyi állami forrást, normatívát hívtak le. Megkérdeztük azt is, hogy az ellenőrzés – amin a gyanú szerint csúnyán megbukott a Szenczy Sándor vezette szeretetszolgálat – milyen mértékű eltéréseket mutatott a dokumentált és a tényleges ellátotti létszám között, azaz mekkora összeget tehettek zsebre adóforintjainkból jogtalanul a baptisták. A MÁK a napokban válaszolt megkeresésünkre. Azt írják, hogy nem az alapítványnál, hanem a Magyarországi Baptista Egyház belső egyházi jogi személyeként működő Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személynél, mint fenntartónál vizsgálták 2014. január 1-től 2015. április 30-ig terjedő időszakban igénybe vett támogatások jogszerűségét. „A Kincstár ellenőrzése során felmerült annak gyanúja, hogy a gondozási naplókban szereplő adatok nem felelnek meg a valóságnak. A Kincstár büntetőfeljelentést tett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatóságánál, és a támogatás folyósítását 2015. augusztus hónaptól felfüggesztette” – fogalmaz a MÁK közleménye. Arra vonatkozó kérdésünket, hogy mégis mekkora volt ez az eltérés, elhárították. Jelezve, hogy a pontos adatokat a nyomozás eredménye fogja megadni. A Kincstár előtt egyébként, mint írják, a tényleges ellátotti szám egyelőre nem ismert. A fenntartó tavalyi elszámolásában házi segítségnyújtás címén 8.923,2 fő, míg a 2015. évre vonatkozó támogatási igényét 8.374,83 fő figyelembevételével nyújtotta be.
Jóval magasabb normatívát kapnak feladatellátásra az egyházak
A hatályos jogszabályok szerint házi segítségnyújtásra az állam fejenként 145.000 forint támogatást folyósít egy évre. Ekkora összeget kapnak egy ellátott után az önkormányzatok – akik esetében a szociális ellátás kötelező feladat. Az egyházi jogi személy fenntartókat ezen kívül az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló törvény alapján kiegészítő támogatás illeti meg, melynek mértéke 2014-ben az állami normatíva 67,8 százaléka volt, 2015-ben pedig a 71,4% -a. Ez azt jelenti, hogy míg az önkormányzat egy ellátott után tavaly is és idén is 145.000 forintot kapott egy évre, addig azok az egyházak, egyházjogi személyek, akik átvállalták a faladatot, 2014-ben 243.310 forintot, 2015-ben pedig már 248.530 forintot kaptak – azaz a másfélszeresét az önkormányzatok támogatási összegének.
5 év alatt 10 milliárdot vettek fel a Baptisták
A Baptista Egyház a 2011-es törvényi változásban – amely a fent említett arányban megemelte az állami normatívát az egyházak javára – azonnal meglátta a lehetőséget és az elsők között jelentkezett, hogy átvállalna szociális feladatokat az önkormányzatoktól. Mind a házi segítségnyújtásban, mind pedig a hajléktalan ellátásban nagy szeletet hasítottak ki a tortából. A Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány sorra hozta létre önálló intézményeit a fővárosban és vidéken, melyek az idősek otthonukban való gondozását vállalják. A pontos ellátotti számokról összességében sincs pontos és hiteles adat, nem hogy évente. A Magyar Államkincstár azonban kérésünkre tétesen megküldte, melyik évben mennyi normatívát igényelt és kapott az egyház idős gondozásra, házi segítségnyújtásra.
Házi segítségnyújtás |
Támogatás összeg (Ft) |
Egyházi kiegészítő támogatás összege (Ft) |
Összesen (Ft) |
|
2011. év |
576 090 000 |
475 850 341 |
1 051 940 341 |
|
2012. év |
1 903 570 760 |
1 678 694 661 |
3 582 265 421 |
|
2013. év |
1 321 847 550 |
765 349 731 |
2 087 197 281 |
|
2014. év |
1 293 864 000 |
877 239 797 |
2 171 103 797 |
|
2015. évre igényelt támogatás |
1 214 350 350 |
867 046 151 |
2 081 396 501 |
|
Forrás: Magyar Államkincstár
Idén augusztusban, amikor fény derült arra, hogy a gyanú szerint nem stimmelnek a számok a naplókban, a pénzcsapot elzárták. Mivel azonban a rendszerben előfinanszírozás van, szeptemberig így is megkapta normatíváját a szeretetszolgálat. Ez az igényelt éves összeghez arányosítva közel 1,4 milliárd forint. Ezt az összeget még az idei évben, a lebukást megelőzően megkapták Szenczyék. Az adatok szerint 2011 óta durván 10,291 milliárd forint támogatásban részesültek.
Vezető lelkész: ügynök volt közöttünk
A Baptista Szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója, Révész Szilvia augusztusi cikkünkben megerősítette, hogy a MÁK vizsgálata hiányosságokat tárt fel, ám mint írta, az ügyben ők is indítottak belső vizsgálatot. Ettől függetlenül méltánytalannak, továbbá aránytalannak tartják a MÁK eljárását. „Ez a döntés több ezer idős rászoruló ellátásának finanszírozását szüntette meg egyik napról a másikra. A intézkedést méltánytalannak és aránytalannak tartjuk, ezért kérelmet terjesztettünk elő. Reméljük, hogy az idős ellátottak és a munkavállalók érdekeire tekintettel a MÁK megváltoztatja a döntését” – fogalmazott a sajtófőnök. Mint írták, a szeretetszolgálat 8 önálló intézménye 8 járásban láttott el házi segítségnyújtást 2011 óta. Országszerte összesen 8.472 idős, beteg ember ellátásáról gondoskodtak saját otthonukban. „Az intézményekkel szerződésben lévő ellátottakat az intézmények nem hagyták magukra, jelenleg is ellátják őket” – írta Révész Szilvia. Hozzátette, az ügy rendezése érdekében kormányzati szervekhez fordultak és tárgyalásokat folytatnak. Azon kérdésünkre, hogy ehhez mennyi közpénzt kaptak az államkincstártól, akkor nem kaptunk választ. Szenczy Sándor lelkész, a Baptista Szeretetszolgálat alapító-elnöke viszont eképpen magyarázta az RTL Klub Híradójában a PestiSrácok.hu-n megjelent hírt: “Egy felelős államkincstári vezetőtől hallottam, hogy beépített önfeljelentő (áll a háttérben – PS), ez valami olyasmit jelent, hogy valaki tudatosan beépül valahová, hogy olyan dolgot kövessen el, amit később bejelent és ami miatt gondja lehet annak az intézménynek, ahova beépült.”
Nem csak a házi segítségnyújtással bizniszeltek?
A PestiSrácok megtudta, nem csak az idős ellátás kapcsán történt szabálytalanságok miatt van folyamatban vizsgálat, nyomozás a Baptista Egyháznál, illetve Baptista Szeretetszolgálatnál. Birtokunkba került dokumentumok szerint a hajléktalan ellátáson is nagyot kaszáltak Szenczyék. A fővárosi fedél nélküliek átmeneti szállásaitól, a “lehetőségek házaiból” százmilliók folytak ki olyan cégekhez, melyek közül az egyikre egy balatonkenesei cégtemetőben bukkantunk rá. Mindezekről egy későbbi cikkünkben számolunk be.
Címlapfotó: baptistasegely.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS