Több száz millió forint szabálytalanul elköltött pénzt kell visszafizetnie két fővárosi és kilenc vidéki önkormányzatnak az uniós forrásból finanszírozott Öveges-program után. A forrást természettudományos iskolai tantermek kialakítására szánták, ám a kétes kifizetésekről a rendőrség megállapította, hogy bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás gyanúja merült fel – írta mai számában a Magyar Nemzet.
Azok az oktatási intézmények, amelyek az uniós keretből finanszírozott Öveges-programban nyertek el pályázati pénzeket, összesen 390 millió forintot használtak fel szabálytalanul – ismerte el az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára. Rétvári Bence Ikotity István LMP-s képviselő írásbeli kérdésére felsorolta azt a 11 önkormányzatot, amelyektől visszakövetelik a természettudományos tantermek kialakítására kapott összegek egy részét. A programban egyébként 8 fővárosi és 44 vidéki iskola jutott pénzhez, többségében 200-300 millió forinthoz. Előbbiek közül a IV. és a XII. kerület használta fel szabálytalanul a kapott pénzt, ugyanakkor azt egyelőre nem tudni, hogy ezeknek a kerületeknek mennyit kell visszafizetniük. A vidéki önkormányzatok közül Kalocsától, Szekszárdtól, Békéscsabától, Kiskunfélegyházától, továbbá Hatvantól, Zalaegerszegtől, Salgótarjántól, valamint Mosonmagyaróvártól és Debrecentől követlenek vissza pénzt. A szóban forgó települések közül csak néhány válaszolt kérdéseinkre. Ezekből kiderült, hogy Salgótarján 37 millió forintot, Debrecen közel 57 millió forintot, Mosonmagyaróvár közel 15 millió forintot, Kiskunfélegyháza 48 millió forintot, Szekszárd pedig közel 2 millió forintot köteles fizetni.
Bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó csalás gyanúja
Az Öveges-program gyanús pénzköltései miatt Hadházy Ákos, az LMP antikorrupciós szakszóvivője tett feljelentést 2014-ben. Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda járt el, idén márciusban pedig megállapították, hogy a programban bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja merül fel. A rendőrségi határozat szerint a pályázatokra beadott vállalkozói ajánlatokban jelentős túlárazások szerepeltek, amelyek az ellenőrzés hiányosságai miatt alkalmasak voltak a „pénzeszközök megszerzésére”. A rendőrök szerint 11 projektben „büntetőjogi jelentőséggel bíró kárérték” keletkezett. Bár a Nemzeti Nyomozó Iroda súlyos megállapításokat tett, kiszállt a nyomozásból, és átadta azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak.
A teljes cikket az mno.hu-n vagy a Magyar Nemzet mai számában olvashatják./Fotó: sulinet.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS