Több mint százan megbetegedtek dengue-lázban a világhírű turistaparadicsomnak számító Szamui thaiföldi szigeten – közölték kedden helyi egészségügyi illetékesek.
December eleje óta 128 beteget vettek fel dengue-lázzal a szamui kórházba, és közülük egy meghalt – közölte a kórház igazgatója, hozzátéve, hogy ez a szám aggasztóan nagy. A betegek főleg 15 és 35 év közöttiek, többnyire az idegenforgalomban dolgozó vendégmunkások. A kórházigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a térségbe látogatóknak minden lehetséges eszközzel – például szúnyogriasztó szerekkel – meg kell előzniük a csípéseket. Emellett el kell pusztítani a szúnyoglárvákat, és meg kell szüntetni a pangó vizeket, ahol a szúnyogok kifejlődnek.
A betegséget a Dengue-vírus okozza, aminek négy fajtája van. A kórokozót szúnyog terjeszti, annak csípésével terjed. Rezervoár faja pontosan nem meghatározható, de egyrészt hordozók maguk a beteg emberek, másrészt a szúnyogok is. Utóbbiak egymást követő nemzedékeiknek is átadják a vírust, így a kórokozó képes bennük “lakni” is. Feltételezhetően egyes majomfajokban is jelen van a vírus.
A fertőzöttek messze túlnyomó többsége teljesen tünetmentes, csak csekély hányaduk, mindössze 10 százalékuk produkál tüneteket. Igazán súlyos szimptóma, ami ez esetben haemorrhagiás, azaz vérzéses lázat jelent, csak ennek a 10 százaléknak a 10 százalékánál – tehát a fertőzöttek mindössze 1 százalékánál – jelentkezik.
Ez esetben a betegség halálozási aránya 10-20 százalékos. Utóbbi nagyon csekély a fertőzöttek számához képest. Azt nem tudni, mitől függ, hogy a fertőzés kinél okoz haemorrhagiás lázat, egyedül az ismert, hogy a dengue-vírussal való ismételt fertőződés egyfajta hajlamot jelent a súlyosabb lefolyásra. Az emberek életük során négyszer eshetnek csak át ilyen fertőzésen, lévén a vírusnak négy típusa van, ugyanazzal kétszer megfertőződni pedig nem lehet.
PS-összeállítás/MTI, fotó:házipatika
Facebook
Twitter
YouTube
RSS