Meglepő fordulattal folytatódik az egyébként már jogerősen lezárult első magyar ipari kémkedéses büntetőügy: az elítélt három vádlott közül kettő azt kérte a bíróságtól, hogy utólagosan a sértett – a Diagon Kft. – képviselője fizessen nekik személyenként csaknem 63 millió forint perköltséget. – írta a Magyar Hírlap online.
Az ipari kémkedéses ügyben az elsőfokú bíróság 2011. októberi, nem jogerős ítéletében megállapította, hogy a Diagon Kft. két egykori vezető beosztású munkatársa, Harmat Sándor elsőrendű és Torma Lajos másodrendű vádlott az orvosi diagnosztikumokat gyártó és forgalmazó cég több mint tizenegyezer – szabadalmakkal, ipari titkokkal, technológiákkal kapcsolatos – adatát mentette le. Ezután átszerződtek a konkurens Diachem Kft.-hez, amelynek vezetőjével, a harmadrendű vádlottal, Pallai Zsolttal megosztották ezt az állományt, és 2008-ban egy addig a Diagonnal üzleti kapcsolatban álló orosz céghez is el akarták juttatni. A bíróság szerint Harmat Sándor ki akarta szorítani a Diagont az orosz céggel létesített üzleti kapcsolatból.
A hatóságok azonban 2008 májusában a Ferihegyi repülőtéren elfogták Harmat Sándort, aki éppen Oroszországba indult volna a Diagon adataival a laptopján. Az ügyészség iparjogvédelmi jogok különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó megsértése és gazdasági titok megsértése miatt emelt vádat a három férfi ellen. Az elsőfokú bíróság mind a három vádlottat letöltendő börtönre és 3,2 milliárd forint megfizetésére kötelezte gazdasági titok megsértése miatt, de felmentette az iparjogvédelmi jogok megsértésének vádja alól.
Másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla is megállapította a bűnösségüket, de a börtönbüntetést pénzbírságra enyhítette, a 3,2 milliárd forintos kártérítési igényt pedig elutasította. Ezt a táblabíróság azzal indokolta, hogy mivel Harmat Sándort a pénzügyőrség még a Ferihegyi repülőtéren elfogta, a vádlottnak nem volt lehetősége felhasználni az ellopott gazdasági titkokat, ezért az elfogás pillanatáig kár nem érte a Diagon Kft.-t, legfeljebb azután, azt azonban egy polgári peres eljárásban behajthatja a vádlottaktól.
Ehhez képest – a Magyar Hírlap birtokába került kérelem szerint – Harmat Sándor és Pallai Zsolt arra kérte a Fővárosi Ítélőtábla bíráját, egészítse ki a jogerős ítéletet a sértett cég polgárjogi igényének elutasítása miatt azzal, hogy a Diagon Kft. fizessen nekik személyenként csaknem 63 millió forintot, amely az első- és másodfokú büntetőper ügyvédi költségét teszi ki. Álláspontjuk szerint a sértett – a Diagon Kft. – polgári jogi értelemben pervesztes lett.
A sértett cég jogi képviselője észrevételében a kérelem elutasítását kérte.
A teljes cikk a magyarhirlap.hu-n olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS