Welsz Tamás vállalkozó a halála előtti hetekben két dossziét adott át szomszédjának és üzlettársának, Petrovics Istvánnak azzal, hogy rejtse el az iratokat. Az egyikben az MSZP egykori elnökhelyettesével, Simon Gáborral kapcsolatos dokumentumok voltak, amelyek később a volt szocialista politikus elleni büntetőeljárásban is előkerültek. A másikban Petrovics szerint a szocialistákhoz kapcsolódó iratok lapultak. A Magyar Időkkel a 2014 tavaszán egy rendőrautóban elhunyt Welsz Tamás egykori üzlettársa és szomszédja, aki a Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes ügyében elhíresült vállalkozó tevékenységéről, hátrahagyott iratairól és halálának körülményeiről osztott meg részleteket.
Welsz Tamás meghalt, láttam a boncolási fotóit, az édesapja mutatta meg
– idézte fel a történteket Petrovics István arra reagálva, hogy többen még ma is meg vannak győződve arról, hogy a vállalkozó él. Szavai szerint Welsz Antal, az édesapa azóta szintén elhunyt tavaly ősszel, miután stroke-ot kapott. Mint köztudott, a hivatalos közlés szerint Welsz Tamás 2014. március 20-án megmérgezte magát. Holttestét kiadták a hozzátartozóknak, majd elhamvasztották, temetésének időpontjáról azonban csak nagyon kevesen tudhattak. Petrovics a lapnak nyilatkozva azt állította, húsz éve ismerte meg a sokak által kalandornak mondott üzletembert, akivel nemcsak szomszédok, hanem barátok is voltak. Állítása szerint Welsz Tamás 2008-ban azt mondta neki:
ha valami nagyon rosszul ütne be, tudnám, hogyan kell meghalni
, és le is írta a méreg nevét egy papírra.
– Ez a szer rendkívül gyorsan ható, a légzőszerveket blokkoló, narkotikumnak minősülő vegyület. Welsz egy fiolában tartotta, és az érdi háza mellékhelyiségében ihatta meg a mérget aznap, amikor hatalmas mennyiségű iratot adott át a rendőröknek, az ott hagyott üres fiolát pedig az egyik kertész dobta be a derítőgödörbe. Tamás halála után a hatóságok napokig kutattak a telephelyen és a házban. Azt tanácsoltam nekik, hogy szippantassák ki a derítőt, ahol később meg is találták a fiolát. Biztos vagyok abban, hogy öngyilkos lett – mondta Petrovics.
A 65 éves férfi hozzátette: tavaly decemberben a százmilliós nagyságrendű költségvetési csalással vádolt Simon Gábor, az MSZP egykori elnökhelyettese ellen zajló büntetőperben kihallgatták.
Amikor az adóhatóság Tamásra rászállt, átadott nekem két dossziét, egy kéket és egy pirosat, azzal, hogy vigyázzak rájuk. 2014. március 20-án láttam, ahogy Tamás beszáll egy rendőrautóba, amely nem sokkal később elhajtott. Ezt követően hallottam a hírekben, hogy meghalt. Előkerestem a dossziékat, mindkettőt átnéztem. A kékben Simon Gáborhoz kapcsolódó iratok voltak, egy XVIII. kerületi ingatlan-adásvétel papírjai, valamint egy soproni ingatlan iratai. Simon Magnet Bankban tartott bankszámlájával kapcsolatos dokumentumokat is találtam. Az iratokon ott volt az a jelszó is, amellyel a pénzt fel lehetett venni – elevenítette fel Petrovics István. A piros dossziéban – folytatta – jó néhány szocialista politikussal, illetve az MSZP üzleti köreivel kapcsolatos iratok voltak. Konkrétumokat nem említenék, ám meglepődnének néhány név hallatán. Welsz Tamás a neveket sárga szövegkiemelővel húzta át, így első pillantásra láthatók voltak az ügyletek szereplői – fogalmazott. Hangsúlyozta, a dossziék a rendőrségnél kötöttek ki.
A szomszédot ezután tizenkét órán át hallgatták ki a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai, akik Welszre és Simon Gáborra fókuszáltak. Arra a kérdésre, hogy további közszereplők is bajba kerülhetnek-e a lefoglalt iratok miatt, közölte, Tamás a fontos iratokat elégette, a kék és a piros dossziét átadta nekem. Mivel közismert embereknek, celebeknek is segített útlevelet, diplomatarendszámot szerezni, lehet még egy-két személynek álmatlan éjszakája, ám politikusokra – a piros dosszién kívül – nem számítanék – fogalmazott Petrovics István.
A Welsz-iratokat vizsgáló Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szóvivője, Nagy Andrea a Magyar Idők érdeklődésére közölte, hogy már tízre nőtt azoknak a nem közszereplőknek a száma, akiket az iratok alapján közokirat-hamisítás alapos gyanújával hallgattak ki. A költségvetési csalás és más bűncselekmény miatti nyomozás határideje március 14., amelyet várhatóan meghosszabbítanak. A nyomozás érdekeire tekintettel a KNYF arról nem nyilatkozik, hogy pontosan mi a gyanúsítások alapja. Úgy tudjuk, hogy ezek akár az adóigazolások témakörébe is beletartozhatnak.
A teljes cikk itt érhető el!
Forrás: Magyar Idők; Fotó: Mudra László/Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS