Liu Shaolin Sándor 1000 méteren aranyérmes lett a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának Szöulban rendezett negyedik, utolsó állomásán. Ezzel megnyerte a táv pontversenyét. Ennél is jobban örülünk annak, hogy Liu Shaolin vezette váltó is ott lesz az olimpián. Ennyi magyar gyorskorcsolyázónak még sohasem drukkolhattunk, és könnyen összejöhet a várva-várt téli olimpiai érem Phjongcshangban.
Tökéletes napot zártak a magyarok a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának Szöulban rendezett negyedik, utolsó állomásán: vasárnap Liu Shaolin Sándor aranyérmes lett 1000 méteren, ezzel megnyerte a táv vk-pontversenyét, a férfi váltó kijutott a phjongcshangi játékokra, Kónya Zsófia pedig országos csúcsot döntött.
Az 500 méteren tavaly világbajnok Liu Shaolin egyszerűen legyőzhetetlen volt a zárónap egyetlen egyéni számában, azaz 1000 méteren, ugyanis a negyed- és az elődöntőből is futamgyőztesként jutott tovább, majd a fináléban is ő bizonyult a leggyorsabbnak. Sikerével pedig megnyerte a táv világkupáját a 22. születésnapját hétfőn ünneplő magyar korcsolyázó. A pénteki selejtezőben búcsúzott másik két magyar közül Burján Csaba 27., míg Liu Shaoang 42. lett. A vk-pontversenyben a Liu fivérek zártak kvótát érő pozícióban.
A nőknél Jászapáti Petra és Kónya Zsófia is a negyeddöntőben búcsúzott 1000 méteren, de utóbbi hiába lett utolsó futamában, 1:29.185 perces idejével így is megdöntötte Bácskai Sára Luca országos csúcsát. Jászapáti 15., Kónya 17., míg a selejtezőben kiesett Keszler Andrea 35. helyen végzett. A vk-rangsorban Jászapáti és Keszler zárt olimpiai indulást érő pozícióban.
A magyarok szempontjából a legnagyobb kérdés mégis egy olyan futamhoz fűződött, amelyben nem is voltak érdekeltek, jelesül a férfi váltók öt csapatot felvonultató fináléjához. Az elődöntőben vitatható körülmények között kizárt vb-bronzérmes férfi staféta ugyanis akkor őrizhette meg nyolcadik, kvótát érő helyét a vk-rangsorban, ha a kazah csapat lemarad a dobogóról. A döntőben végül a kazahok az utolsó, ötödik helyen értek célba, így – mivel a női staféta már korábban biztosította helyét a phjongcshangi játékokra – a magyarok a sportág történetében először a maximális tíz fővel utazhatnak a játékokra. Ehhez kellett az is, hogy az élcsapatok sportszerűen versenyezzenek, ha kiestek volna előlről, akkor simán előrébb kerültek volna a rájuk az olimpián sokkal veszélytelenebb kazah együttes.
„Sokáig nem is néztem a döntőt, mert nem bíztam a fair versenyzésben, mivel mi sokkal veszélyesebbek vagyunk a riválisokra, mint a kazahok. Csak a futam végére mentem vissza a csarnokba. A vége után gratuláltam az ellenfeleknek, hogy mindenki sportszerűen versenyzett” – értékelt Bánhidi Ákos csapatmenedzser.
Az indulási jogokon túl a magyarok összesen hét érmet nyertek, s mind a négy állomáson volt dobogós helyezésük a Liu fivérek révén. Liu Shaolin ötször, öccse, Liu Shaoang kétszer állt dobogóra, előbbi két aranyat és három ezüstöt, míg utóbbi két bronzot gyűjtött.
Forrás: MTI, fotó: Nemzetisport.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS