Csatornahálózat épül Cecén. Az 1,2 milliárdos uniós támogatás elnyeréséhez víziközmű társulatot kellett létrehozni. A rendőrség megalapozott gyanúja szerint a feladatot több száz esetben magánokirat hamisítással oldották meg. Az ügyben jelenleg a NAV nyomoz – adta hírül az ATV.
588 rendbeli magánokirat hamisítás és jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt indított nyomozást a Paksi Rendőrkapitányság Bűnügyi osztálya a cecei csatorna beruházással kapcsolatban még tavaly.
A Fejér megyei Cece Nagyközség Önkormányzata 2011-ben pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez (NFÜ) a település szennyvízelvezetése és szennyvízkezelése tárgyában. A település az 1,47 milliárdos beruházáshoz 2011 májusában 1,249.650.939 forint uniós támogatást nyert el.
A támogatás elnyerésének egyik feltétele volt a vízi közműtársulás megalakulása. A projekt megvalósításához szükség volt a lakosok 75 százalékának szándéknyilatkozatára, melyben jelezték, hogy a csatornahálózat elkészülése után csatlakoznak a rendszerhez. A lakossági önrész 160 ezer forint ingatlanonként.
A nyilatkozatokat és a lakosok hozzájárulását 2011 júniusáig gyűjtötték össze. Az e célra megfogalmazott szándéknyilatkozat nevű okiratnak azonban van egy olyan része, amely felhatalmazást tartalmaz az érdekelt lakos akadályoztatása esetén a közgyűlésen való képviseletre és a jogosultságok gyakorlására. A rendőrség megalapozott gyanúja szerint ezt a keretes részt számos lakos esetében üresen hagyták, az érdekeltek nem töltötték ki. Ugyanakkor a feljelentéshez csatolt okiratok szerint a víziközmű társulat alakuló ülésén – az érintett lakosok tudta nélkül és helyettük – 588 magánszemély nevében szavaztak meghatalmazott útján. Információink szerint összesen 720 szavazat gyűlt össze a társulás megalapításához. Úgy tudjuk, több – legalább négy – korábban elhunyt cecei lakos neve is szerepel a meghatalmazást adók között.
A rendőrségi dokumentum szerint a „fenti cselekmény alkalmas többrendbeli a Btk. 276§-ba ütköző és aszerint minősülő magánokirat-hamisítás vétség megalapozott gyanújának megállapítására.
Az atv.hu úgy értesült, hogy az 588 távol lévő magánszemély közül 491-et hat cecei önkormányzati képviselő képviselt az alakuló ülésen. A vízközmű társulás elnöke Fazekas Gábor, Cece alpolgármestere. A település polgármestere Varga Gábor egyben a Fidesz parlamenti képviselője.
Az ismeretlen elkövetők ellen indított nyomozás alatt a rendőrség a szándéknyilatkozatot tevő ingatlan tulajdonosok jelentős részét meghallgatta. A tanúvallomások alapján megállapították, hogy a szándéknyilatkozatokat mindig az érintett személy írta alá, azonban a képviselettel megbízott személy nevét és adatait a legtöbb esetben utólag töltötték ki.
A rendőrség tanúként kihallgatta a pályázatírót, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség részéről az elbírálásban részt vevő személyt is, és ezek alapján egyértelműben megállapították, hogy a Cecei Víziközmű Társulat létrehozására azért volt szükség, hogy a pályázathoz szükséges minimális 15 százalékos önerőhöz a lakosság által nyújtott forrást igénybe tudják venni – állítja az atv.hu-n közölt cikk.
A rendőrség szerint kétséget kizáróan megállapítható, hogy a vízi közműtársulat létrehozása jogosulatlan előny megszerzése – az összesen 1,24 milliárdos támogatás lehívása – céljából történt, hiszen a megszerezni kívánt állami, illetve Európa Uniós támogatás a meghamisított szándéknyilatkozatokon alapuló vízi közműtársulat létrehozása nélkül nem lett volna elérhető.
A teljes cikket az atv.hu-n olvashatják.
Fotó: cece-szennyviz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS