Kellett a nevem, a népszerűségem, az ismeretségem, aztán rájöttek, hogy ez a biodíszlet szerep nekem annyira nem jó – fogalmazott a Jobbikkal való konfliktusairól Toroczkai László a Magyar Időknek adott interjújában.
Toroczkai egy hete jelentette be, hogy a párton belül új platformot alapítottak több jobbikos polgármesterrel. Az elnökség illegitimnek tartja a platformot, Toroczkai ellen etikai és fegyelmi eljárást kezdeményeztek. A politikus azt is megemlítette, a Jobbiknak nem lett volna egyszerűbb kizárni őt a pártból:
Az elnökség nem zárhat ki senkit. Hivatalosan csak kezdeményezhetik ezt az etikai és fegyelmi bizottságnál, ami most meg is történt. A bizottságban többek között Szabó Gábor édesapja és Vona Gábor testőre ül.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz ezután, vége van-e a platformnak, Toroczkai így válaszolt:
azok, akik a Jobbikot vezetik, már régen eldöntötték, hogy engem ki kell szorítani a pártból. Az, amit most látunk, csupán a színjáték utolsó felvonása. Tíz évvel ezelőtt volt már egy platform a Jobbikban, Novák Elődék alapították, akkor semmi baj nem volt vele, még jelenlegi elnökségi tag is tartozott ahhoz a platformhoz. Most, mielőtt az elnökség döntött, be sem hívtak, meg sem hallgattak arról, hogy mit is szeretnénk.
Toroczkai hangsúlyozta, hogy alelnöksége első pillanatától kezdve nem avatták be semmibe. Egy év után lett egyértelmű számára, hogy minden stratégiai döntésből kihagyták, amikről rendre csak a híradásokból értesült:
Ilyen volt például még az elején az alaptörvény-módosítás meg nem szavazása. Vona Gábortól kaptam egy SMS-t, amikor ment be Orbán Viktor dolgozószobájába, azt írta: majd holnap beszélünk, addig én ne nyilatkozzak. Aznap este a híradóból tudtam meg alelnökként, hogy a Jobbik-frakció nem szavazta meg az alaptörvényt.
-mondta a polgármester.
Számára az a legszomorúbb, hogy rá kellett jönnie, van egy belső kör, akik minden döntést meghoznak, de ő soha nem kellett ebbe a körbe, mert nem bíztak benne.
Azt sokszor hallottam Szabó Gábor részéről, hogy én túl domináns vagyok. Lehet, attól féltek, hogy nekem van szabad akaratom.
-nyilatkozta a Magyar időknek Toroczkai, aki hülyeségnek tartja, hogy jobb eredményt értek volna el mint négy évvel ezelőtt:
2014-ben 20,5 százalékot, most pedig 19 százalékot kapott a Jobbik listája. Bárhogy is nézem, ez visszalépés, ami a párt történetében először fordult elő.
Elmondta, hogy a legfontosabb különbség az, hogy 2014-ben a bő egymilliós bázis nagyon stabil volt. Viszont a mostani sajnos nem az. Több százezer olyan szavazót veszített el a párt, akiknek egy része a Fideszre szavazott, másik része pedig otthon maradt. A Mi magunk platformmal a Jobbik eredeti szellemiségét szeretnénk továbbvinni, így talán visszaszerezhetők ezek a szavazók. A platform bejelentésekor kiemelte a cigány–magyar együttélés problémájának felszámolását. Elmondása szerint Ásotthalmon úgy próbálja kezelni ezt a kérdést, hogy azokat a cigány bűnözőket, akik cigány közösségeket uralnak, és a saját erejüknél fogva olyan modellt közvetítenek a cigányság számára, hogy a bűnözés menő dolog, aki tisztességesen dolgozik, az ciki, ki kell zárni a közösségből.
Ezen a téren a zéró tolerancia híve vagyok. Ha kell, akkor a lábuknál fogva kell a saját cigány közösségük előtt végigvonszolni és bedobni a rabomobilba, és hosszú időre, a három csapás elvét alkalmazva vagy akár súlyosbítva kivonni őket a cigány társadalomból. Kőkeményen példát kell statuálni ezekkel a bűnözőkkel.
A platform másik kiemelt témája a migráció, mivel kapcsolatban elmondta, hogy a Jobbik ezzel a témával nem foglalkozott a kampány során.
Novák Előd kiírta a Facebookra az elnökválasztás előtt, hogy 2015-ben, amikor én nem voltam az elnökség tagja, ő viszont igen, a Jobbik elnökségében Vona Gábor és az akkori elnökség többsége akkor nem támogatta a kerítés megépítését. Én 2014-ben már küzdöttem a migráció ellen a déli határon. Egyáltalán nem éreztem úgy, hogy Vona Gábor ezt fontos problémának tartja.
-mondta.
A polgármester többször is szóvá tette, hogy az elnökválasztás előtt lejárató kampány folyt ellene. De hangsúlyozta, hogy ez nem az alulmaradt elnökjelölti sértettség mondatta vele. Az elnökválasztási kampányt szerinte nyílt lejáratás, karaktergyilkossági szándékkal létrehozott Facebook-oldalak és internetes oldalak, suttogó propaganda, körbetelefonálgatások jellemezték.
Ezeknek az volt a feladatuk, hogy ellenem beszéljenek, és suttogva rágalmazzanak, vérbírózzanak, és többek között meggyőzzék a tagságot, hogy Fidesz-bérenc, Fidesz-ügynök vagyok. Ez volt az ára annak, hogy Hegedűsné Kovács Enikő, Bana Tibor és Stummer János alelnök legyen.
Hozzátette, hogy mindehhez Sneider Tamásnak nem volt köze. Voltak és vannak azonban olyan Facebook-csoportok, amelyeken központilag szervezi és szervezték meg a lejáratásokat, erre Toroczkainak közvetett bizonyítékai is vannak. Többször is jelezte a pártvezetésnél, hogy a párt pénzéből dolgozó személyek vesznek részt ezeknek az oldalaknak a szerkesztésében. Ezeknek egy része a kongresszus után megszűnt, ez azt is mutatja, hogy központilag szervezték ezeket. Toroczkai szerint a háttérben állók közül, minimum gyanús Radnai László, aki kommunikációs igazgatóként kezdte, de az elnökségi üléseken rendre megjelent.
Arra a kérdésre, hogy miért lehet ilyen erős befolyása Radnai Lászlónak a Jobbik vezetésében, így válaszolt:
egyre nyíltabban beszélek Radnairól, a kongresszusi beszédemben is kitértem rá de most már talán a tagság előtt is kezd kirajzolódni Radnai személye és befolyása. Bátorság kell a Jobbik vezetőinek részéről, hogy Radnait a rendszerben tartsák, de nem tartom kizártnak, hogy a háttérből fog tanácsokat adni a jövőben, mert miattam már vállalhatatlanná vált a személye. De kérdés az is, miért volt annyira fontos Márki-Zay Péter, aki semmit nem használt a Jobbiknak. Márki-Zay Péternek a Jobbik segített megnyerni a hódmezővásárhelyi választást, miközben Botka Lászlóval ebédelt együtt, és hozzá rohant európai uniós zászlót csókolgatni. Hozzám mint jobbikos polgármesterhez nemhogy nem jött el, de az elnökválasztási kampány közepén a 168 Órának azt mondta: mindenféle elv, eszme nélkül össze kell fogni az ellenzéknek, minden párttal együtt kell működni, csak két ember nem fér ebbe bele, az pedig Gyurcsány Ferenc és én. Mondta ezt akkor, amikor én még annak a Jobbiknak voltam az alelnöke, amely őt a polgármesteri székbe helyezte.
Toroczkai elmondta, hogy azért tartott ki két éven keresztül és nem hagyta ott a Jobbikot, mert ezt a politikai közösséget nem Vona Gábor teremtette meg, nagyon sok embernek benne van az élete, és ezt nem könnyű odaadni azoknak, akik elkezdtek szembefordulni azokkal az elvekkel, amelyeket a párt kezdetektől vallott.
Azt mondják, hogy a radikálisok alakítsanak új pártot, szerintem viszont azok alakítsanak új pártot, akik balliberális irányba viszik a Jobbikot, mert az eredetileg a nemzeti radikálisok pártja volt.
Arra a kérdésre, hogy Vona Gábor idővel visszatér és újra kezébe veszi-e a Jobbikot, Toroczkai csak annyit válaszolt, “a politikában minden megtörténhet.”
Forrás:magyaridők.hu, Fotó:MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS