Páros interjút adott a Heti Válasznak Mráz Ágoston Sámuel Nézőpont-vezető és Török Gábor politikai elemző. Utóbbi szerint a brókerbotrány megítélésében az számít, amit a bulvárlapokban tálalnak, például hogy ki szerepel egy képen Tarsoly Csabával. Mráz szerint a Fidesz a 2018-as győzelemért “jóléti rendszerváltásra” készül, amelyhez rengeteg szétosztható forrás áll rendelkezésére. Mindkét elemző egyetértett abban, hogy a Jobbik még nagyon távol áll attól, hogy kormányképes erő legyen.
A brókerbotrányok szövevényes szálai átláthatatlanok a választók számára, véleményüket befolyásoló információkat a bulvárlapokból szereznek – mondta Török Gábor politikai elemző a Heti Válasz szokásos páros interjújában, amelyben Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezérigazgatója volt a partnere a korábbi G. Fodor Gábor Századvég-vezető helyett.
Mráz szerint a végső kérdés, hogy ki tesz rendet a brókerügyekben, és ezt a szerepet a kormánypártok vállalták magukra. “Nyugodtan nevezhetjük válsághelyzetnek, ami kialakult. Ilyen esetekben pedig az a fő kérdés, ki a politikai rendcsináló” – fogalmazott. Török Gábor erre úgy reagált, hogy az átlagos hírfogyasztó számára a botrány bulvárlapokban is megjelenő vetülete fog számítani: ki szerepel közös fotón Tarsoly Csabával, kicsoda Orgován Béla, ki, kinek a lánya stb. “Ez határozhatja meg, hogy kire dől rá a dominó és kire nem. Szijjártó Péter például, akik sokakkal ellentétben egyáltalán nem látok alkalmatlan miniszternek, minden valószínűség szerint nem lesz ennek a játszmának a nyertesei között – hogy finoman fogalmazzak” – mondta.
A két politikai szakértő a Jobbik megerősödéséről is beszélt. Egyetértettek abban, hogy a jobboldali ellenzéki párt nagyon messze van még a kormányképességtől annak ellenére, hogy az Ipsos mérése szerint csak 3 százalékpontnyira (igaz, a Nézőpont szerint meg 10 százalékponttal) van lemaradva a Fidesztől.
Mráz szerint az, hogy egy választástól távoli időpontban a választó rokonszenvezik egy párttal, nem jelenti azt, hogy kormányképesnek is tartja. Egy pártnak az ország irányításához több száz, ha nem több ezer alkalmas és megbízható politikusra van szüksége, efféle hátországa pedig aligha van a Jobbiknak – tette hozzá Mráz. Az is kérdéses, hogy mit tesz egy protestpárt, ha hatalomra jut. Bár Törököt nem lepné meg, ha a Jobbik megnyerné a tapolcai időközi választást, ő is úgy gondolja, hogy Vona Gábor pártja a közvélemény-kutatásokban sokkal közelebb van a kormányzáshoz, mint a valóságban.
Abban kevésbé értett egyet a két politikai elemző, hogy mi is a Fidesz stratégiája. Török Gábor szerint egyszerűen lejtőn van a nagyobbik kormánypárt, és Orbán Viktortól várják a csodafegyvert. Mráz Ágoston Sámuel számára viszont egyértelmű volt a miniszterelnök március 15-i beszédéből, hogy egyfajta “jóléti rendszerváltás” stratégiája van kialakulóban. Ahhoz, hogy az alsó középosztályt maguk mellé állítsák 2018-ban, a Fidesznek számottevő elosztható forrás áll majd a rendelkezésére – tette hozzá.
A beszélgetésben kitértek a közszolgálati média átalakítására is. A Nézőpont-vezető szerint az új nemzeti hírtévé nehezen indult, de a képhez hozzátartozik, hogy eredetileg nem számoltak azzal, hogy a Simicska-birodalomhoz tartozó Hír Tv-t ki kell váltani valamivel. Ha létrejön egy új, magánkézben lévő jobbos médiabirodalom, az tehermentesítheti a köztévét Mráz Ágoston Sámuel szerint.
Török Gábor megjegyezte, hogy ha minden stimmelt volna a nagy költségvetésből működő új hírcsatorna indulásánál, akkor sem lett volna rendben az ügy: a kérdés szerinte az, hogy helyes-e a köztelevíziót ennyire nyíltan alávetni propagandacéloknak. Szerinte a Simicska-médiát sújtó állítólagos bojkott elidegenítheti azokat a jobboldali szavazókat és újságírókat, akik minden Fidesz iránti rokonszenvük mellett nem szeretik, ha megmondják nekik, mit csináljanak.
Forrás. hvg.hu
Fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS