A kudarcba fulladt törökországi államcsínykísérlet után Görögországba menekült török katonák ügyének újratárgyalását követelte, és válaszlépésekkel fenyegette meg Athént pénteken a török külügyminiszter.
Miután a görög legfelső bíróság előző nap kimondta, hogy a katonákat nem lehet kiadni Törökországnak, mert nem garantált, hogy hazájukban méltányos eljárásban lenne részük, Mevlüt Cavusoglu kijelentette: Ankara “minden szükséges lépést megtesz, beleértve a kétoldalú visszafogadási egyezmény esetleges felmondását is”. Az egyezmény alapján Törökország visszafogadja Görögországból az elutasított menedékkérőket. A török igazságügyi tárca nem sokkal korábban újabb kiadatási kérelemmel fordult a katonaszökevények ügyében Athénhoz. A török kormány szerint a dezertőrök puccsisták.
Politikai döntés született. Görögország puccsistákat oltalmaz”
– vádolta meg Görögországot Mevlüt Cavusoglu.
Nem tudunk pozitívan tekinteni olyan országokra, melyek terroristákat, árulókat és puccsistákat bújtatnak. Ezt Görögországnak is tudnia kell”
– húzta alá a török külügyminiszter.
Nyolc árulóról van szó, akik meg akarták gyilkolni az elnökünket, nem kisstílű bűnözőkről”
– tette hozzá Cavusoglu. Alexisz Ciprasz, görög miniszterelnök az eset kapcsán közleményt adott ki, amelyben elutasítja Törökország vádjait. A görög kormány a kezdetektől fogva elítélte a puccskísérletet, a demokratikusan választott kormányt, illetve annak alkotmányát támogatja.
A puccs felelősei nem szívesen látott emberek Görögországban – erősítette meg a görög kormányfő. Az ügyet érintően kiemelte, hogy Görögország egy jogállam, melynek alkotmánya tiszteli a nemzetközi jogot, az ország által aláírt nemzetközi szerződéseket és garantálja a hatalmi ágak szétválasztását. Utóbbi kapcsán hozzátette, hogy az olyan döntéseknek, mint a nyolc katona kiadatásával kapcsolatosak, kizárólagos joghatóságával a független igazságszolgáltatás rendelkezik, melynek döntései kötelező érvényűek. A nyolc török katona a tavaly nyári puccskísérlet idején menekült Görögországba.
Azt állítják, hogy nem volt közük a hatalomátvételi kísérlethez, de félnek a megtorlástól. Ügyeiket alacsonyabb fokon külön-külön tárgyalták Görögországban, és a bírák eltérő ítéleteket hoztak; volt, akinek megtagadták, s volt, akinek jóváhagyták törökországi kiadatását.
PS/MTI, fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS