Szakszerűtlenül restaurálták a romániai Capidava római kori várromát, ráadásul korrupciós botrány miatt félbe is hagyták a munkálatokat. Így legalább nem okoztak még nagyobb kárt, viszont a történeti hiteltelenség miatt nem kerülhet fel a hely az UNESCO világörökségi listájára.
A Duna jobb partján épült erőd Románia egyik legjelentősebb római kori műemléke: a csaknem tízezer négyzetméteren elterülő falmaradványok feltehetően a 4-6. századból maradtak fenn, és jól kivehetően jelzik a vár négyszögű, bástyákkal megerősített formáját, belső épületeinek elhelyezkedését. A régészek szerint Capidaván egy jóval korábbi, 1. századi erődítmény maradványai is fellelhetők.
A római kori várrom helyreállítására, megőrzésére és idegenforgalmi hasznosítására a Konstanca (Constanţa) megyei önkormányzat nyert el 16 millió eurós uniós. A munkálatokat tavaly év végéig kellett volna befejezni, de a program lebonyolításában érintett egyes tisztségviselők ellen időközben eljárást indított a korrupcióellenes ügyészség, és ezért a capidavai restaurálás is félbe maradt.
Elhagyott, elrontott romok
A napokban az úgynevezett Limes-projekt szakértői keresték fel a helyszínt és nemcsak egy tíz hónapja elhagyott építési felvonulási terület találtak, hanem döbbenten tapasztalták, hogy az elvégzett helyreállítás nyomán súlyosan sérült a várrom hitelessége és eredetisége, ami alapfeltétele annak, hogy a világörökség részévé nyilvánítsák. A túlbuzgó „restaurátorok” nemcsak a történelmi korok rétegződését rontották el, de állítólag olyan építőanyagokkal erősítették meg a romokat, amelyeket az ókorban nem használtak, egyes várfalakat pedig egyszerűen továbbépítettek és a régészeti feltáráskor talált szintnél kétszer magasabbra emeltek.
A Limes-projekt egy nemzetközi kezdeményezés, amely a Római Birodalom egykori határain található emlékek védelmét és a világörökségi listára való felvételét célozza: a birodalomhatár leghosszabb, csaknem 1500 kilométeres szakaszának épített örökségeivel a bukaresti kulturális tárca által megbízott román Limes-bizottság foglalkozik. A capidavai várrom helyreállítása összetettségében és anyagi ráfordításban a legjelentősebb, ókori műemléket érintő romániai helyreállítás. A bizottság jelentése szerint Capidavának minden esélye megvolt arra, hogy követendő példaként szolgáljon a Limes-projekt más romániai helyreállításai számára, de a szakszerűtlen beavatkozás nyomán inkább elrettentő példává vált.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS