A görög népszavazáson arról döntenek, hogy hajlandó-e a lakosság elfogadni a nemzetközi hitelezőknek az országgal szemben támasztott követelményeit, vagy inkább elutasítja a megállapodásért cserébe feltételül szabott reformintézkedések bevezetését.
Több mint 19 ezer szavazóládát szállítottak ki az Görögországban a vasárnapi népszavazás kapcsán. A feszültség a napokban tapintható volt az igen és a nem mellett tüntetők között, mégis sokan jelezték, hogy távolmaradnak a szavazástól, mivel jelenleg napi 60 euróban maximált, bankból felvehető összeg sokszor nem fedezi az utazási költségeket.
„A „nem” szavazat a vasárnapi görög referendumon drámai mértékben rontaná a görög kormány tárgyalási pozícióját. De, még ha az „igenek” győznének, akkor is roppant nehéz tárgyalásokra kellene felkészülni”- nyilatkozta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a népszavazással kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón. Az EB elnöke és más európai bizottság vezetői arra figyelmeztették a görög választókat, hogy a népszavazás Görögországnak az EU-hoz való viszonyáról és végső soron euróövezeti tagságáról szól majd.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök és kormányának tagjai ugyanakkor a hitelezők javaslatának elutasítására buzdítják honfitársaikat, Junkerrel ellentétben azzal érvelve, hogy így javulhatnak a tárgyalási pozíciók.
A bruxinfo.eu összefoglalója szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egy tanulmány nyomán azt jósolta, hogy Görögországnak a következő három évben – 2015 és 2018 októbere között – körülbelül 50 milliárd euró új hitelre lenne szüksége ahhoz, hogy fennmaradjon a felszínen. Ebből 36 milliárd eurót az eurózóna kormányainak kellene állniuk, a fennmaradó részt az IMF állná. A valutaalap szerint a görög államadósság legalább 30 százalékát el kellene engedniük az állami és intézményi hitelezőknek ahhoz, hogy az fenntarthatóvá váljék. 2012-ben a magánhitelezők már elengedtek 105 milliárd euró görög adósságot. Az a vágás az akkori görög adósság körülbelül 30 százalékát érintette – összegezte a bruxinfo.eu.
Forrás: MTI/burxinfo.eu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS