“Észak-Korea elfogadta Dél-Korea ajánlatát, a jövő héten 2015 decembere óta először tárgyalhat közvetlenül egymással a két ország az 1953-as tűzszüneti vonalon fekvő Panmindzsonban, a dél-koreai oldalon álló Béke Házban” – írja a 444, a Guardian cikke alapján.
A tárgyalások első témája az észak-koreai sportolók részvétele a februári, dél-koreai téli olimpián. Innen kiindulva próbálnak majd továbblépni a kétoldalú kapcsolatok általános kérdéseire. A legfőbb remény, hogy a párbeszédet rendszeresíteni lehet, így talán elkerülhetőek lesznek azok a félreértések, kölcsönös félelmek amelyek háborúhoz vezethetnek. Ennek most, hogy Észak-Korea már atomhatalom, és egyre biztosabb, hogy eszközei is vannak atomfegyverei célba juttatására, különösen nagy jelentősége van.
A dél-koreai államegyesítési minisztérium tájékoztatása szerint Észak-Korea péntek reggel faxban jelezte, hogy készek a tárgyalásokra. Az észak-koreaiak azután reagáltak a déli ajánlatra, hogy az Egyesült Államok beleegyezett egy tervezett nagyszabású hadgyakorlat a téli olimpia utánra halasztásába. Az északiak értelmezése szerint a hadgyakorlat célja Észak-Korea lerohanásának begyakorlása. Ez persze nem jelenti azt, hogy hirtelen minden korábbi ellentét feloldódott volna. Észak-Korea a meghívás elfogadása mellett jelezte, hogy az amerikai fenyegetésekre válaszul folytatja atomfegyverprogramját. Donald Trump magának tulajdonította a diplomáciai sikert:
A bukott “szakértők” mind megszólaltak, de hiszi azt bárki, hogy létrejöttek volna ezek a tárgyalások, ha én nem vagyok elkötelezett abban, hogy teljes “hatalmunkat” bevessük Észak ellen?”
– írta a Twitteren, valóban idézőjelbe téve a “hatalmunkat”.
With all of the failed “experts” weighing in, does anybody really believe that talks and dialogue would be going on between North and South Korea right now if I wasn’t firm, strong and willing to commit our total “might” against the North. Fools, but talks are a good thing!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 4, 2018
444, Fotó: Through Glass and Prose (A képen a két ország közötti “kék házas” határátkelőhely, demilitarizált zóna, a háttérben a “Béke Háza”, a tárgyalások helyszíne.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS