A francia sajtó hétfőn egyöntetűen történelmi napnak nevezte az előző napi terrorizmus elleni felvonulást, amelyen közel négymillióan vettek részt, s arra biztatta a politikusokat, hogy éljenek a páratlan nemzeti összefogás kínálta lehetőséggel. Valamennyi címlapon a sokféle és névtelen emberekből álló hatalmas tömegről készült felvételek láthatók “Franciaország felemelkedett”, “Menetel a szabadság”, “Együtt a szabadságért”, “Egy nép felkelt”, “Szabad világ” feliratokkal.
“Egy nép vagyunk” – írta címlapján a Libération, amely szerint a tömeg “nemet mondott a terrorizmusra és igent a szabadságra”. A baloldali lap szerint ez a megmozdulás beírta magát a történelembe. A szerkesztőségi írás üdvözli a nemzeti összefogást, s felszólítja a politikusokat, hogy azt fordítsák az ország javára.
“Nagyon egyszerű: leküzdeni mindennap, itt és most, holnap és később, erővel, türelemmel annak a pestisét, amely a saját azonosságát mindenki másé fölé emeli. Mindenkinek joga van a hazájához, a vallásához, a hagyományaihoz, a gyökereihez. Senkinek nincs viszont joga ezt ráerőltetni a többiekre. A franciák most emlékeztettek arra az elvre, amely a leginkább összetart minket, és ez a másság elfogadása. A dogma őrültjei, a nacionalizmus szítói, a gondolkodás ellenfelei a bajok okozói, miközben azt hiszik, hogy az identitásukat védik. Az ő vereségükből születik a remény” – írta a lap.
A konzervatív Le Figaro szerint a franciák Charb, a Charlie Hebdo meggyilkolt főszerkesztője kívánságának megfelelően kifejezték, hogy nem térdelnek le, állva és szabadon akarnak élni. “Ő meghalt, de egy teljes ország felkelt” – írta. A lap szerint az ország a gyászban összefogott, s egy napra elfelejtette azokat a nézeteltéréseket, amelyek hétfőtől ismét visszanyerik a létjogosultságukat.
A fővárosi Le Parisien arra figyelmeztetett: amint elmúlik a megrendülés időszaka, “hazánk elvárja, hogy a felelőséggel bírók igaz és pontos válaszokat adjanak” a történtekre. A Les Échos című gazdasági napilap arra keresi a választ, hogy a politikai osztály mit tud kezdeni “a példa nélküli nemzeti összefogással”. A lap szerint “a mindenkit feltöltő hétvége után az ébredés nehéz lesz, a viták újrakezdődnek, s a kormánynak, a képviselőknek és a vallási vezetőknek eleget kell tenniük az elvárásoknak. A baloldalnak pragmatikusnak kell lennie és félre kell tennie az ideologizálást, a jobboldalnak pedig a szélsőséges félrehajlásoktól elhatárolódó konstruktív ellenzéki erőként kell viselkednie … A különleges körülmények különleges válaszokat igényelnek”.
“A liberális L,Opinion szerint a vasárnapi felvonulás nem egyszerűen támogatás volt, hanem kötelezi a politikusokat. “Milyen reformokat kell elindítani, milyen megelőzést, hogyan szigorítsuk a szabad áramlás feltételeit? Mit kell tenni, hogy az értékeink kerüljenek a középpontba, milyen oktatást, milyen együttélési modellt, mi az egyensúly az emberi jogok és a korlátozás között?” – teszi fel a kérdéseket a kormánynak a lap.
Számos bírálat is olvasható a hétfői lapokban, a Le Figaro szavai szerint “tekintélyelvű rezsimek vitatott jelenléte” miatt a szolidaritási menetben. A Libération pedig attól tart, hogy a francia politikusok, mindegyik oldalon, megpróbálják majd saját hasznukra fordítani a vasárnapi összefogást.
A Le Figaro külön összeállítást közölt azokról, akik nem mentek el a megmozdulásra, mert azon “olyan sok ellentmondásos, mondhatni összeegyeztethetetlen gondolat jelent meg, a képmutatástól az illúzióig”.
A Le Parisien illúziót emleget, mivel egyrészt “nagyon sok gyerek és fiatal vett részt a menetben”, máshol viszont iskolások “egyértelműen kifejezték az elmúlt napokban értetlenségüket a szólásszabadsággal szemben, sőt csodálatukat a terroristák iránt, és kifejezésre juttatták a nemzeti összefogás gondolatának az elvetését is”.
MTI
Kép: cnn.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS