A szexuális erőszak megtörténik, és nem csak nőkkel, de meg kell értenünk, hogy az erőszak olyan világból érkezik, amely más mint a miénk – fogalmazott Karsten Nordal Hauken baloldali norvég politikus. Hauken egy televíziós interjúban mesélte el, hogyan változott meg arról a szomáliai férfiről a véleménye, aki korábban megerőszakolta őt, és miért tiltakozott a kitoloncolása ellen.
Bár brutálisan megerőszakolta egy szomáliai férfi, utólag magát érezte bűnösnek Karsten Nordal Hauken baloldali norvég politikus, aki megkérdőjelezte azt is, hogy bárkinek joga lenne kitoloncolni az erőszaktevőt. Hauken erről a norvég közszolgálati csatornának, az NRK.nak adott interjújában beszélt.
Az erőszakról és megbocsátásról szóló történet úgy indult, hogy a szexuális erőszakot követően Haukent az Oslo-i kórházba szállították, ahol a nővérek az ellátása során DNS-mintákat is gyűjtöttek. Hat hónappal az eset után a rendőrség beszerezte az azonosításhoz szükséges DNS-mintákat és ujjlenyomatokat, és lezárta a nyomozást. A bíróság előtt az erőszaktevő szomáliai férfi azt állította, hogy az aktus közös megegyezéssel történt, de a norvég hatóságok ezt másképp látták, ezért négy és fél év letöltendő börtönbüntetést kapott.
A történet azonban itt mégsem ért véget, Hauken ugyanis sokat olvasott olyan emberekről, akiket deportáltak Norvégiából Szomáliába. A politikus erős bűntudatot és felelősségérzetet érzett, mint fogalmazott „én voltam az oka, hogy nem maradhat Norvégiában, ehelyett visszaküldik Szomáliába, ahol ismeretlen jövő vár rá. Ha már letöltötte a büntetését, vajon ott is megbüntetik majd, esetleg sokkal szigorúbban?”
Hauken a bűntudat miatt mély depresszióba zuhant, sokszor nyúlt a pohár vagy a könnyűdrogok után, hogy így könnyítsen az önutálatán. A riport idejére azonban láthatóan jobb állapotba került, miután néhány olyan fontos felismerésre jutott, amelyek talán a külső szemlélőt megbotránkoztatják. Mint a riportban Hauken fogalmazott, beszélni kell a személyes küzdelmekről, és a káros mentális hatásokról is. Az erőszak megesik, és nemcsak nőkkel. Hauken állítja, sokkal fontosabb lecke, hogy az erőszak olyan világból érkezik, amelyik más, mint a miénk. „Az ő kultúrájukban a szexuális erőszak nem a vágyról, hanem a hatalomról szól. Nem szabad belenyugodni abba, hogy te is egy vagy azok közül, akik részesei ennek az erőszaknak és a dominanciának.” – mondja.
„Nem érzek haragot az engem megerőszakoló iránt, mert úgy tekintek rá, mint egy igazságtalan világ termékére, aki egy háborúval teli világban nevelkedett föl.”
Hauken a riport végén levonja a személyes történetének tanulságát is, azaz „a menekülteknek nagyobb szükségük van ránk, mint valaha”.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: dailycaller.com
Fotó: nrk.no
Facebook
Twitter
YouTube
RSS