Ha nonprofit gazdasági társasággá alakulnak a Soros-hálózat szervezetei, mentesülhetnek a civiltörvény módosításának hatálya alól, azaz nem kell feltüntetniük, hogy külföldről kapnak támogatásokat. Az Eötvös Károly Intézet, amely egyik fő küldetéseként tekint a kormánybuktatásra, már 2009 óta közhasznú kft-ként működik, és vezetője, Majtényi László ugyanezt javasolja a Helsinki Bizottságnak, a TASZ-nak és másoknak is.
Az ötletet Majtényi László, a baloldal és a Soros-hálózat kudarcot vallott államfőjelöltje vetette fel az általa elnökölt Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (EKINT) polgári engedetlenségi „gyorskonferenciáján”. Példaként saját intézetét hozta fel, amely a cégbírósági adatok szerint 2009 óta nonprofit közhasznú korlátolt felelősségű társaságként működik, így a jövőben sem kell feltüntetnie, hogy jellemzően külföldi forrásokból működik – pedig abból működik. Az intézet/cég az elmúlt években megkezdett és tavaly még folyamatban lévő programjait mintegy 40 millió forinttal támogatta Soros György-féle Open Society Institute (Nyílt Társadalom Intézet – OSI), csaknem 24,5 millió forintot kapott a holland külügyminisztériumtól, több mint 13-at a Rockefeller Brothers Fundtól (Rockefeller Testvérek Alap), és durván 3 milliót a Forum for Civic Initiatives-től, azaz a Civil Kezdeményezések Fórumától.
Ennyire civil a „civil”
A projektek közül igazán figyelemreméltó a szerényen csak „Intézményi támogatás – 2017”-nek nevezett program, amelyből világos, miért finanszírozza az OSI Majtényiék működését, és mit vár dollárjaiért cserébe a tőzsdespekuláns.
Működési támogatásként a program alapvető célja annak biztosítása, hogy az Eötvös Károly Nonprofit Közhasznú Kft. zökkenőmentesen tudja ellátni küldetésként deklarált alaptevékenységét a magyarországi illiberális fordulat után, azaz 1) folyamatosan ellenőrizze és elemezze az alkotmányosság követelményeinek érvényesülését, 2) jogi és más, elsősorban közpolitikai eszközökkel lépjen fel ezek érvényesítéséért, 3) folyamatosan napirenden tartsa az alkotmányosság ügyét és gyakorlati lépésekkel is előmozdítsa az alkotmányos helyreállítás folyamatát.
Magyarra fordítva: Az EKINT célja, hogy 1) keressen minél több fogást a kormányon, 2) panaszkodja tele ezekkel a közéletet, 3) dolgozzon a törvényesen választott kormány elmozdításán. Igazi politikamentes, civil célok.
Kihasználják az emberek tájékozatlanságát
Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézetet a magyarországi Soros Alapítvány hozta létre 2003 januárjában a magyar közélet formálásának céljával. Az intézet tulajdonosa 2009-től az Eötvös Károly Közpolitikai Alapítvány, amely önmagában alig végez önálló tevékenységet. 2014-ben még bevétele sem volt, tavalyelőtt pedig valamivel több, mint 3 millió forinttal számolt el az állam felé. Így a civiltörvény módosítása, amely 7,2 milliós összeghatárhoz köti, hogy mely szervezetnek kell regisztrálnia magát külföldről támogatottként, az EKINT mögött álló alapítványra nem vonatkozik. A Majtényi vezette intézet pedig társasági formája miatt mentesül a kifejezetten egyesületekre és alapítványokra írt jogszabály hatálya alól.
Ha a Soros-hálózat többi tagja követi az intézet példáját, megúszhatják a regisztrációt. És bár pénzügyi beszámolóikat nonprofit gazdasági társaságként is el kell készíteniük évről évre, mivel az emberek többsége nem olvasgat közhasznúsági jelentéseket, így a szélesebb közvélemény előtt továbbra is homályban tarthatják, hogy ki és milyen célból finanszírozza működésüket.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS