A tagállamoknak kompromisszumot kell kötniük, de elérhető az EU egészére vonatkozó közös megállapodás a holland gáztőzsde, a TTF határidős piacára vonatkozó árplafon bevezetéséről – jelentette ki az Európai Bizottság energiaügyi biztosa Brüsszelben, hétfőn.
Kadri Simson az energiaügyi tanács rendkívüli ülése előtt újságíróknak hangsúlyozta: elérhető közelségben van az uniós gázárplafonról szóló megállapodás.
A mindenki számára elfogadható megállapodás azonban nagyon erős kompromisszumot kíván mindenkitől
– fogalmazott az uniós biztos.
Jozef Síkela, az Európai Unió Tanácsa elnökségét betöltő Csehország ipari minisztere az ülésre érkezve azt mondta, az uniós országok között a magas energiaárak kezelésével kapcsolatos, hónapok óta tartó vita lezárásához egy kompromisszumos javaslatot bocsátanának szavazásra, és nem követelnének meg egyhangúságot az elfogadáshoz.
Célom, hogy a mai nap végére megállapodás szülessen egy olyan mechanizmusról, amely megakadályozza az európai gázárak hirtelen emelkedését
– fogalmazott a cseh miniszter. A miniszter részleteket ismertetve elmondta, hogy a cseh elnökség a 188 eurós megawattóránkénti gázárral megvalósítható, új javaslatot tett le az asztalra, amely kezeli a tagországok gázárplafonnal kapcsolatos aggodalmait.
A gázszerződésekre vonatkozó dokumentum olyan biztosítékokkal is szolgál, mint az a lehetőség, hogy az EU azonnal felfüggeszthesse a felső árhatárt, ha nem kívánt következményei vannak
– mondta. A javaslat szerint az intézkedés csak akkor lépne életbe, ha az első hónapban kötött szerződés esetében három napon keresztül az árak meghaladják a megawattóránkénti 188 eurót.
Robert Habeck német gazdasági miniszter közölte: országának nincsen kifogása az alacsony gázpiaci árak ellen.
A korábbi piaci beavatkozásokból tudjuk, hogy nagyon óvatosnak kell lennünk, nehogy a jót akarva végül rosszat érjünk el
– fogalmazott. Kérdésre válaszolva, miszerint cseh kollégája megjegyezte, Németország ellenállása esetén minősített többségű szavazással fogadnák el a javaslatot, Habeck azt válaszolta:
ez természetesen nemkívánatos következménnyel járna.
Hangsúlyozta: országának “kérdései és aggodalmai megalapozottak” a gázrásapkával kapcsolatban. A német miniszter ugyanakkor azt mondta:
ha a megállapodás létrejön, akkor együtt kell élnünk vele.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS