Ha tovább haladunk ezen az úton, amit elkezdtünk, a devizaarány-, az adósságcsökkentés és a lakossági állampapír fejlesztése mentén, akkor a következő években a számok tekintetében mindenképpen tudunk javulni – magyarázta Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója.
A javított besorolás olcsóbbá teheti az államadósság megújítását, s az itt megspórolt pénzt a versenyképesség javítására lehet fordítani. A pozitív kilátás és a felminősítés között általában egy év szokott eltelni, de ez Magyarország esetében több volt. Úgy ítélték meg, hogy az elmúlt évek gazdaságpolitikájának most már tartós eredménye van, ez azt üzeni, hogy a mai világban sokféle probléma van, sokféle megoldás kell, és a magyar út ezek közül egy lehetséges út – mondta Barcza.
A hitelminősítő intézetek közül a Fitch lépett elsőként, de a másik kettő esetében is pozitív elmozdulás volt a tavalyi évben. Lengyelország így hitelminősítőtől függően két-három kategóriával van feljebb, Csehország és Szlovákia viszont többel, ám ha ezen az úton halad tovább Magyarország, a következő években jöhetnek újabb felminősítések – véli az ÁKK vezérigazgatója. Fontos mérő a devizaarány is, amelynek 30 százalék alá csökkenése egy kategóriával jobb hitelminősítést indokol, és Magyarország esetében ez a tavalyi 32 százalékról idén év végére 27 százalékra mehet le.
Magyarország adott egy példát azzal, hogy azokra a szektorokra terhelte a bankadót, illetve más különadókat, amelyek azt ki is tudták fizetni. Emellett pedig igyekezett elindítani a foglalkoztatottság bővülését, a bérek javulását és a háztartásokra, családokra rakódó terhek csökkentését. Így jó néhány éve növekszik is a gazdaság – mondta Barcza György. Az alapvető kérdés mégis az, hogy a magas adósság kezelését el tudtuk úgy érni, hogy a növekedés nem nulla vagy nulla körüli összeg, hanem valóban van növekedés.
hirado.hu, kép: profitpoint.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS