Egy felszámolási eljárással összefüggésben kerültek kapcsolatba a befolyással üzérkedéssel és önbíráskodással gyanúsított volt rendőrtisztek azzal a magyar származású angol üzletasszonnyal, akitől 50 ezer eurót és 220 ezer angol fontot vettek át. A vállalkozó cége elektronikai cikkeket gyárt és forgalmaz – értesült a Privát Kopó.
Egy pécsi híradástechnikai termékeket gyártó vállalat, az Elcoteq Kft. felszámolása apropóján került kapcsolatba a BRFK két volt rendőrtisztje – Labanc Ferenc (elfogása látható képünkön) és dr. Porkoláb Zsolt – egy angliai székhelyű, elektronikai cikkeket gyártó és forgalmazó vállalat magyar származású tulajdonosával, Susan Cassidyvel, akitől – „mediátori” tevékenység címén – 50 ezer eurót, és 220 ezer angol fontot, azaz több mint 100 millió forintot kértek és kaptak.
A Privát Kopó értesülése szerint a két volt nyomozó információt szerzett a csődbe ment pécsi híradástechnikai vállalkozás eszközeinek, berendezéseinek értékesítéséről, és azzal ajánlották fel szolgálataikat az angol társaság vezetőjének, hogy közreműködésükkel kedvező áron megvásárolhatja azokat. Labanc és dr. Porkoláb felajánlották azt is, hogy rendőrségi kapcsolataik révén információkat szereznek az árverésen induló másik cégről, és az adatokat átadják angol megbízójuknak. „Labancék már ott sertepertéltek a felszámoló cég környékén, várva a fejőstehenet, akit aztán jól lehúzhatnak” – mondta a Privát Kopónak az ügyet jól ismerő forrás.
A két volt rendőrtiszt közös cégük, a Nyomolvasó Kft. nevében írásban szerződött a brit féllel: 50 ezer euró „munkadíjat” és 440 ezer angol font „sikerdíjat” kötöttek ki a megállapodásban.
A Privát Kopó információja szerint a Nyomolvasó Kft-ben Labanc és Porkoláb – együttesen – 95 százalékos tulajdonosok voltak, de aláírási joggal egyikük sem rendelkezett. A cég utolsó ügyvezetője 2012 őszén lemondott tisztségéről, azt követően új cégvezető megválasztására nem került sor, a társaság inaktívvá vált, adószámát 2014. április 5-én az adóhatóság törölte. A vállalkozással szemben a NAV Pest Megyei Adóigazgatósága 2012. szeptember 17-én végrehajtást rendelt el.
A két ex-nyomozó az akkor már hónapok óta nem működő, ügyvezető nélküli Nyomolvasó Kft. nevében két számlát állított ki az angol megbízónak, 110-110 ezer angol fontról, a bizonylatokat egyik alkalommal dr. Porkoláb Zsolt, másik alkalommal Labanc Ferenc írta alá. Az összegeket készpénzben, 20 fontos címletekben kérték. (Az 50 ezer euró „munkadíjról” nem adtak számlát.)
Az ügy ezt követően durvult el. Az angol üzletasszony nem volt hajlandó további összegeket fizetni a két egykori rendőrtisztnek, mivel a szerződéses kötelezettségüknek nem tettek eleget. Kiderült ugyanis, hogy a másik, pályázaton induló cégnek nem volt pénze az árverésen meghirdetett gyártóeszközök megvásárlására, továbbá Labancék semmilyen információval nem szolgáltak megbízójuknak az ellenlábas társaságról.
„Gyakorlatilag semmilyen munkát nem végeztek, egy papír fecnit sem mutattak megbízójuknak, az 50 ezer euró munkadíj felhasználásával nem számoltak el, arra hivatkoztak, hogy abból hatósági embereket kellett lefizetniük” – magyarázta a lapnak egy a névtelenséget kérő forrás.
A nyomozás adatai szerint dr. Porkoláb Zsolt sms-ekben és e-mailekben elkezdte fenyegetni az angol cég tulajdonosát, kilátásba helyezve, amennyiben nem fizeti meg részükre a szerződésben szereplő további 220 ezer angol fontot (mintegy 90 millió forint), úgy Magyarországon élő török alvilági személyeket küldenek az asszony családjára, valamint rendőrségi kapcsolataikat latba vetve fogják ellehetetleníteni őt, és vállalkozását. Ez a bűnügy önbíráskodás gyanúját felvető része.
A Privát Kopó információja szerint dr. Porkoláb Zsolt azt követően, hogy az angol fél elzárkózott a 220 ezer angol font kifizetésétől, majdnem féltucatnyi megyei rendőr-főkapitányságon tett büntetőfeljelentést megbízója ellen. Úgy tudni a volt nyomozó egyik családtagja Borsod megyében dolgozik rendőrként.
Dr. Porkoláb közel egy éven keresztül „presszionálta” az angol cégtulajdonost, míg végül a fenyegető sms-ek és e-mailek annyira „besűrűsödtek” és eldurvultak, hogy a nő – fenyegetve érezve magát és családját – védelmet kért az angol bűnügyi szervektől.
Ezt követően került sor – 2014. július 6-án, hajnalban – Labanc Ferenc és dr. Porkoláb Zsolt elfogására.
Érdekes momentum: az ügyben már közel egy éve, 2013. augusztus végén büntetőfeljelentést tett Magyarországon a megfenyegetett üzletasszony, de egészen addig nem történt érdemleges nyomozati cselekmény a magyar hatóságok részéről, amíg a nő – félelmében – a brit hatóságok segítségét nem kérte.
A teljes cikket a privatkopo.hu-n olvashatja
Facebook
Twitter
YouTube
RSS