Csernobil óta a legsúlyosabb ukrajnai természeti katasztrófával fenyeget a Lemberg (Lviv) melletti hulladéklerakó omlása és kigyulladása Kárpátalján. Miközben a szeméttelep környékét sűrű, fehér, toxikus felhő borította be, a szemét oltását már csak a levegőből tudják megoldani. A helyiek aggódnak, mert a szovjet időkben különösen veszélyes hulladékot, többek közt radiaoktív anyagokat is leraktak, ami most a levegőbe kerülhetett, de félő, hogy a talajvízben már jelen van. Az erőszakos tiltakozásoknak köszönhetően a rendőrök nemcsak a szeméttelep területét, de a városházát is lezárták, több száz rendőrt vezényeltek az utcákra. A 26 hektáros területre több mint ötven éve hordják a hulladékot, holott eredetileg 25 évre tervezték. Ukrajnában csak Kijev mellett működik újrahasznosító üzem, ezért az országot teljesen ellepték az illegális és legális szemétlerakók.
Toxikus, rákkeltő felhő borított be mindent
A Lemberg melletti Gribovichi-i szeméttelepen először múlt hétfőn csaptak fel a lángok, majd tűzoltás közben megcsúszott a szeméthegy, és négy embert – három tűzoltót és egy ökológust – temetett maga alá. Három holtestet azóta megtaláltak. Helyszíni jelentések alapján a környező kistelepüléseket sűrű fehér toxikus felhő borította be, amely egészségkárosító, köztük rákkeltő anyagokat tartalmaz. A helyi hatóságok az ott élők kitelepítésére készülnek, a katasztrófavédelem szakértői szerint ugyanis a hulladék még hónapokig parázslani és füstölögni fog.
Közben a megyei vezetés szerdai közlése szerint újabb hatalmas repedés keletkezett a hulladékhegyben, és újabb omlás történhet. A repedés a hatalmas szeméthalmon mintegy 80 méter hosszú, másfél méter széles, mélysége pedig 2,5 méter.
Andrij Szadovij lembergi (lvivi) polgármester az államfőhöz és a miniszterelnökhöz fordult azzal a kéréssel, hogy hirdessenek rendkívüli ökológiai vészhelyzetet a nyugat-ukrajnai megyeszékhelyen és a két mellette lévő kistelepülésen, miután a közelben leomlott és meggyulladt az ország legnagyobbjaként számon tartott hulladéklerakója, és rendkívül veszélyes anyagok kerültek a környezetbe.
A földről már nem lehet oltani
A reporter-ua.ru tájékoztatása szerint szerdán arról is döntés született, hogy a tűz eloltása érdekében egy SSES légijárművet is bevonnak az ökológiai vészhelyzet miatt. A hírekből arra is következtetni lehet, hogy a szemét megcsúszása miatt nem lehet, vagy csak igen nehezen lehet a tüzet a földről eloltani.
A rendőrség teljesen kürülzárta a területet, a lakosokat pedig felszólították, hogy ne közelítsék meg a szemétlerakót. A helyi sajtószolgálat jelentése szerint a tűz kiterjedése elérte a 700 négyzetmétert. Az ügyben állampolgári feljelentés nyomán vizsgálat is indult annak kiderítése céljából, hogy lehet -e személyi felelőse a kialakult tűznek. Ostap Semerak ukrán természetvédelmi és természeti erőforrásokért felelős miniszter arról beszélt, számos ukrán és külföldi befektető kérte már a kormánytól, hogy teremtse meg a hulladékkezelés és hulladékfeldolgozás törvényi feltételeit, mivel ez minden más európai államban üzlet.
A mentést fel kellett függeszteni a súlyosan veszélyes körülmények miatt
Az uatoday.tv arról tájékoztat, hogy bár a három tűzoltó holtestét, amelyet a leboruló szemét temetett maga alá, már megtalálták, negyedik társukat, egy ökológust azért nem sikerült még megtalálni, mivel a mentési műveletet fel kellett függeszteni a súlyosan veszélyes körülmények miatt.
40 milliárd kezeletlen hulladékkal küzd Ukrajna
A portál ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy Ukrajnában a szemétkezelés rendszerszintű problémákkal küzd. Az országnak egyetlen újrahasznosító üzeme van Kijev mellett, amely 1986-óta üzemel. Itt a hulladékot égetéssel ártalmatlanítják. Csak Kijevben 2000 tonna hulladék képződik egy nap, az üzem csak 700 tonnát tud ebből felhasználni, a többi valamelyik szemétlerakóba kerül. Egyes kimutatások szerint Ukrajna a szemétnek csak 6 százalékát hasznosítja újra.
Ukrajnában jelenleg mintegy 6000 szemétlerakó van, de egyes becslések szerint ez a szám inkább a 10 ezerhez közelít. Ezekben a hulladéklerakókban az évek során mintegy 40 milliárd tonna szemét halmozódott fel, azaz Ukrajna területének mintegy 5 százalékát szemét borítja – Oleksandr Sokolenko ökológus szerint. A környezetvédők szerint a szemétkezelési és szemétszállítási ágazatot ráadásul át és át szövi a korrupció.
A kormány számíthatott volna rá
Igor Shurma ellenzéki képviselő a területen tartott helyszíni szemle után arról beszélt, a kormányt teljesen felkészületlenül érte ami Lemberg mellett történt, miközben 57 éve működhet egy olyan szemétlerakó, amelyet eredetileg 25 éves működésre terveztek. A politikus szerint nagy veszélyt jelentenek a hulladéklerakóból szivárgó mérgek és nehézfémek, amelyek a talajvízbe jutva Lemberg irányába indultak, de veszélybe kerülhet a Poltva folyó is.
Szándékos gyújtogatásra gyanakszanak
A sajtóhírek szerint a 26 kektáros területen 60 méter magasra épült szeméthegybe a szovjet időkben ipari hulladékot, többek közt veszélyes, sugárzó anyagokat is hordhattak. A szakértők és a helyi hatóságok szerint szándékos gyújtogatás is történhetett. Sajtóhírek arról is beszámolnak, hogy a két repülőgép 100 tonna vizet locsolt a terültre. A mérések szerint ugyanakkor a hulladék belső hőmérséklete elérte a 360 fokot.
Érdekes, hogy a tűzeset éppen akkor következett meg, amikor utolsó fordulójához értek az egy új hulladéklerakó telep és szennyvíztisztító-üzemről megnyitásáról szóló tárgyalások, amelyeket az Európai Beruházási Bank segítségével hoznának létre.
Védeni kell a városházát a felháborodott lakóktól
A polgármester szerint Lembergben jelenleg problémát jelent a szemét elszállítása is. Bár sikerült más szemétlerakókba átszervezni a szállítást, de ez csak ideiglenes megoldás. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy 700-1000 várost is érinthet Ukrajna-szerte ez a probléma, hiszen mindenhol hasonló állapotok uralkodnak.
A város polgárai eközben a polgármester illetve a városi vezetés lemondását követelték. A tiltakozás tettlegessé fajult, így a rendőrség könnygázt vetett be a rendbontás megfékezése érdekében. A városházát jelenleg fegyveres őrség, és ideiglenes beléptető kapuk védik, a környéken mintegy száz egyenruhás teljesít szolgálatot. Petro Porosenko államfő előző nap tárgyalt az ottani helyzetről a lembergi polgármesterrel, és a hírportálok szerint úgy reagált a kérésére, hogy a
szemetet el kell takarítani, és nem kell nagy politikai ügyet csinálni belőle.
Veszélyesebb a radioaktív anyagoknál
Az MTI eközben arról ír, a szeméttelepet még a szovjet időkben, 1959-ben hozták létre, ahol veszélyes hulladékot is tárolnak, egyebek mellett fáradt transzformátorolaj feldolgozása közben keletkező savas kátrányokat is. Ezeknek 85 százalékos a kénsavtartalma, a vegyület összegyűjtése és elszállítása pedig szinte lehetetlen, mert a sav tökretesz minden berendezést vagy munkagépet, amellyel érintkezik. Egyes szakértők szerint ennek a hulladéknak a veszélyessége a radioaktív anyagokéval vetekszik. Egyes hírportálok a hulladéklerakóból évtizedek óta szivárgó veszélyes csurgalékvízzel hozzák összefüggésbe, hogy nőtt a környékbeli falvakban a daganatos megbetegedések száma.
Forrás:MTI/censor.net/reporter.ua/
Fotó: portal.lviv.ua
Videó: Крым Реалии
Facebook
Twitter
YouTube
RSS