A GATE Zöld Klub, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Valódi Demokráciát Most! és a Védegylet látványos demonstrációt szervez csütörtökre a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmények ellen.
Véleményük szerint ugyanis az EU és az Egyesült Államok között készülő szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) és az EU és Kanada közötti, véglegesítés alatt álló és már csak ratifikálásra váró szabadkereskedelmi megállapodás (CETA) megvalósulása esetén súlyosan sérülnének mind az alapvető demokratikus jogok, mind az állampolgárokat és a környezetet védő törvények.
Mivel 2015. február 26-án, csütörtökön parlamenti vitanap lesz a transzatlanti megállapodásról, ezért ehhez kapcsolódva több civil szervezettel közösen látványos demonstrációt szervezünk holnap délelőtt a Kossuth térre 9 és 10 óra között, hogy felhívjuk a döntéshozók figyelmét a két egyezmény veszélyeire – írta közleményében a Magyar Természetvédők Szövetsége.
A természetvédők azt is írták, hogy levélben keresték meg a parlamenti pártok frakcióvezetőit, hogy szorgalmazzák a környezetvédelem és élelmiszerbiztonság jelenlegi szintjét aláásó javaslatok megakadályozását. A levélben a természetvédők szorgalmazták, hogy az Országgyűlés – hasonlóképpen, mint amikor évekkel ezelőtt az Európai Bizottság rá akarta kényszeríteni hazánkra a génmódosított kukorica termesztési tilalmának feloldását – többpárti konszenzussal elfogadott határozatban kötelezze a kormányt a transzatlanti egyezmények káros hatásainak kivédésére.
Szerintük szükséges, hogy a kormány határozottan álljon ki azért, hogy a környezetvédelem és élelmiszerbiztonság jelenlegi szintjét közvetlenül vagy közvetetten aláásó javaslatok, illetve a környezetvédelmi szabályozást fejlesztését megakadályozó javaslatok, valamint a befektető-állam vitarendezési mechanizmus ne kerülhessenek bele az EU és az USA közötti szabadkereskedelmi egyezménybe. A Magyar Természetvédők Szövetsége azt kérte, hogy a génmódosított szervezetek mezőgazdasági alkalmazását elutasító uniós tagországok lépjenek fel közösen a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmények által a génmódosítás-mentes Európát fenyegető veszélyek ellen.
Mivel a TTIP-nek mintaként szolgáló Kanada és az EU közötti, már aláírt egyezmény (CETA) hasonló pontokat tartalmaz, továbbá szerves része a befektető-állam vitarendezési mechanizmus, ezért azt kérjük, hogy Magyarország ne ratifikálja ezt az egyezményt és a kormány ugyanezt szorgalmazza a génmódosított szervezetek mezőgazdasági alkalmazását elutasító uniós tagországok között is – áll a közleményben.
Forrás: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS