A bevándorlásról és a halálbüntetésről is tárgyalt a magyar igazságügyi miniszter Berlinben. Trócsányi László az InfoRádiónak elmondta, hogy az Orbán-kormány szerint Magyarország már csak azért sem tudja befogadni a gazdasági menekülteket, mert gondoskodnia kell 800 ezer cigány felzárkóztatásáról. A tárcavezető kijelentette, hogy az Igazságügyi Minisztérium nem foglalkozik a halálbüntetés visszaállításának jogi előkészítésével.
Magyarországra az elmúlt négy hónapban több menekültügyi kérelmet adtak be, mint egész múlt évben – emelte ki Trócsányi László. Hozzátette: egyrészt Koszovóból, másrészt azonban nagyon sokan érkeztek Szíriából és Pakisztánból, stb.
A magyar igazságügyi miniszter elmondta: mi a nemzetközi kötelezettségünket mindenben betartjuk, ha valaki politikailag menekült, akkor megkapja a menekültjogi kérelmet. Ami viszont a gazdasági bevándorlást illeti, a megoldás nem feltétlenül az, hogy szétosztjuk a menekülteket, mert két-három hónap múlva újra fognak jönni, és újra ugyanezekkel a kérdésekkel találja magát szemben Európa – hangsúlyozta Trócsányi László. Hozzátette: sokkal jobb lenne a menekültek visszaszállítása azokba az országokba, ahonnan jönnek. “Nekünk a balkáni régió a prioritásunk. Nálunk nem a Földközi-tenger a probléma, hanem a balkáni országokból érkező menekültáradat” – véli az igazságügyi miniszter.
Trócsányi László arról is beszélt, hogy minden országnak megvan a maga specifikuma. Azt is figyelembe kell venni, amikor migrációról beszélünk, hogy mik az egyes országoknak a sajátosságai. Nagyon komoly munka, amit a kormány végez a roma felzárkóztatás ügyében. Ez egy nagyon fontos feladat, amit a kormánynak meg kell tennie – fogalmazott az igazságügyi miniszter.
A halálbüntetés kérdésével kapcsolatban Trócsányi László közölte: az Igazságügyi Minisztériumban semmilyen szakmai előkészítő munka nem folyik a halálbüntetésről. Hozzátette: az Igazságügyi Minisztérium természetesen a szigorú büntetőpolitika pártján áll. Egyértelműek a magyar jogi szabályozások a halálbüntetést illetően: Magyarország tiszteletben tartja a nemzetközi kötelezettségvállalását. Ezenkívül nem adhatunk ki senkit olyan országnak, ahol halálbüntetés van – ez egyértelmű.
A fő kérdés az – véli az igazságügyi miniszter -, hogy lehet-e vitatkozni Európában vagy nem. Arra a kérdésre helyeztem a hangsúlyt, hogy Európa egy bürokratikus Európa, vagy egy olyan, ahol nincs tabutéma, és lehet bármiről vitatkozni. Az a kérdés, hogy Európa megengedheti-e magának, hogy vitatkozzon – hangsúlyozta a miniszter. Itt arra hívtam fel a figyelmet, hogy sokkal jobb, ha a kérdésekről vita folyik. Úgy gondolom, hogy minden tárgyalásomon pozitív benyomással tudtam eljönni, mert az volt az érzésem, hogy az álláspontjaimat meghallgatják, sőt, azt kell mondanom, hogy meg is értették – fogalmazott Trócsányi László.
Forrás: inforadio.hu
Fotó: Népszava/Tóth Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS