A jog és a politikai teljesen kettévált az Európai Parlamentben, az ottani többség a jogot csak távolról figyeli, aminek a rendelkezéseit a politikai elképzeléseik rendre felülírják – ezt felelte Trócsányi László fideszes európai parlamenti képviselő, jogtudós, volt igazságügyi miniszter arra a kérdésünkre: miként nem szúrt szemet eddig, hogy az unió feltételezések szerint több tízmilliárd eurót csoportosított át és költött el önkényesen Ukrajna támogatására, az elfogadott költségvetéssel ellentétesen? A Mi kérdezünk című műsorunkban Huth Gergely felvetésére, hogy ezúttal ránk kényszeríthetik a kötelező migránskvótát, Trócsányi László kifejtette: az EU szervei egyre nyíltabban veszik semmibe az alapító szerződéseket és gyakran kész helyzet elé állítják a tagállamokat. Ezt a folyamatot az fékezheti meg, ha a jövő évi EP-választáson sikerül fordulatot elérni.
“Az Európai Parlament gömböccé változott, újabb és újabb hatásköröket akar magához vonni, miközben fölötte már gyakorlatilag semmilyen kontroll nincs. A Bizottsággal együtt nyíltan szembe mennek az alapító szerződésekkel és a másodlagos EU-joggal. Miközben visszatartják a Magyarországnak és Lengyelországnak jogosan járó pénzeket, simán másra költik a forrásokat, politikai meggyőződésük és céljaik mentén felülírva a korábban elfogadott megállapodásokat” – mondta Trócsányi László a PestiSrácok.hu videóműsorában. Megkérdeztük tőle azt is: itt van a békealapnak csúfolt fegyveralap kérdése is. Hogyan támogathat Brüsszel ukrajnai lőszer- és fegyvervásárlásokat úgy, hogy a kormányfők és államfők tanácsában, ami mégiscsak az EU legfőbb szerve, nem fogadták el ezt? Így felelt:
Az EU különféle szervei és fórumai rendre egymással ellentétes döntéseket hoznak. Ezután elkezdődik egy vita, amiben már nagyon nehéz rendet tenni. Ezért is nehéz megmondani, hogy Brüsszel keresztül tudja-e verni a kötelező migránskvótát, melyet szintén a miniszterelnökök és államfők tanácsát kikerülve határoztak el. Az Európai Bizottság és az Európai Parlament többsége így kényszeríti rá a tagállamokra az akaratát, kész helyzeteket teremtve olyan húsbavágó kérdésekben, mint a migráció, vagy a háború.
Felvetettük, hogy ugyan Magyarország Brüsszel szerint nem jogállam, de vajon itt megtehetné-e a kormány, hogy simán egészen másra költi az adófizetők pénzét, mint amire a parlament felhatalmazta?
Nem
– válaszolta Trócsányi László, hozzátéve, hogy az Európai Parlamentet azért hozták létre, hogy ellenőrizze az EU intézményeit. Eszébe sem jutott az alapító atyáknak, hogy egyszer a parlament többsége majd veszi a bátorságot és eredeti feladatától eltérve a tagállamokat, a nemzeti kormányokat kezdi el kontrollálni és befolyásolni. A politikus úgy vélekedik, hogy ezt a folyamatot a harminc évvel ezelőtti maastrichti szerződés indította el, nem véletlen, hogy a nagy formátumú európai politikusok akkor is ellenezték ezt az utat.
Nézze meg a teljes beszélgetést!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS