Belpolitikai okok húzódhatnak meg a mögött, hogy Donald Trump amerikai elnök, korábbi politikájához képest 180 fokos fordulatot végrehajtva, rakétatámadást rendelt el Szíriában – mondta Nagy Sándor András, Amerika-szakértő a köztelevízió M1-es csatornáján vasárnap reggel. Közben nyilatkozatháború alakult ki az amerikai ENSZ-nagykövet és Oroszország között: előbbi megint Aszad megbuktatását nevezte a fő célnak, egy magasrangú orosz tisztségviselő viszont szabotázsnak minősítette az amerikai agressziót.
Az utóbbi időben sorozatos belpolitikai kudarcok érték az elnököt, egyebek mellett sokan támadták, hogy Moszkva segítette hatalomra, de most már ezzel nem lehet vádolni – nyilatkozta Nagy Sándor András az M1-en, hozzátéve: már a demokrata Hillary Clinton is „dicsérte” a beavatkozásért. Sokan megkérdőjelezik az amerikai elnök motivációit akkor, amikor humanitárius okokra hivatkozik, mert korábban egy – azóta bíróságilag eltörölt – rendeletében megakadályozta, hogy szír menekültek az Egyesült Államokba jöhessenek. Emlékezetes, csütörtökön az amerikai hadsereg Donald Trump elnök parancsára 59 Tomahawk robotrepülőgépet lőtt ki a szíriai Sarját légi támaszpontra, megtorolva a szíriai hadseregnek az ellenzék ellen végrehajtott korábbi, állítólagos vegyifegyver-támadását. Korábban Donald Trump azt mondta, a fő ellenség, az Iszlám Állam ellen kell harcolni, és Oroszországgal, valamint az általa támogatott Aszad-rezsimmel is össze kell fogni ellene – emlékeztetett a szakértő.
Megint Aszaddal van bajuk
A Trump-kormányzat egyik elsődleges célja a rendszerváltás a polgárháború sújtotta Szíriában, valamint az Iszlám Állam terrorszervezet legyőzése, az iráni befolyás visszaszorítása Szíriában és Bassár el-Aszad elnök megbuktatása – közölte a CNN-nek nyilatkozva Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. A vasárnap adásba kerülő műsorban a Reuters előzetese szerint elmondta:
Nem látunk lehetőséget a békére Szíriában, amíg Aszad ott van.
Az elhangzottak változást jelentenek ahhoz képest, amit Haley a pénteki amerikai csapás előtt hangoztatott. Donald Trump amerikai elnök azután rendelte el a szíriai támadást, hogy meglátta a televízióban az ideggáztól szenvedő gyermekeket. A csapás előzménye, hogy a feltevések szerint Aszad-rendszere Hán Sejkúnban – valószínűsített – vegyifegyver-támadást hajtott végre, az amerikaiak pedig megtorlásul egy szíriai légitámaszpontra támadtak rakétákkal.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter türelmesebbnek tűnt Aszaddal szemben, amikor szombaton azt hangsúlyozta, hogy Washington számára a legfontosabb az Iszlám Állam legyőzése. A CBS televízióban szintén vasárnap adásba kerülő nyilatkozatban Tillerson úgy fogalmazott:
Mihelyst csökken vagy megszűnik az Iszlám Állam jelentette fenyegetés, közvetlenül a szíriai helyzet stabilizálására fordíthatjuk a figyelmünket.
Tillerson hozzátette: az Egyesült Államok reméli, hogy sikerül összehoznia a feleket, hogy megkezdjék a politikai megoldást eredményező folyamatot. A külügyminiszter szerint ezekhez a tárgyalásokhoz szükség lesz Bassár el-Aszad és a szövetségesei támogatására is. Azt mondta:
Reméljük, hogy Oroszország úgy dönt, hogy konstruktív szerepet játszik és támogatja a tűzszünetet, egyrészt a védnöksége alatt folyó asztanai tárgyalásokon, másrészt Genfben. Ha sikerült tűzszünetet létrehoznunk a szíriai stabilizációs övezetekben, reményeink szerint biztosítottak lesznek a feltételek, hogy megkezdjünk egy hasznos politikai folyamatot.
„Szabotázs”
Eközben az orosz Szövetségi Tanács, a parlament felsőházának külügyi elnöke szabotázsnak nevezte Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet kijelentését, amely szerint lehetetlen a politikai megoldás Szíriában, amíg Bassár el-Aszad az ország elnöke. Konsztantyin Koszacsov a Facebookon azt írta:
Nevezzük a nevén a dolgokat, ez a nemzetközi közösségnek a szíriai hatalom és az ellenzék közötti politikai párbeszéd elindítására irányuló erőfeszítésének az egyenes elszabotálása. Az Egyesült Államok véleményét olvassák mind a mérsékelt, mind a fegyveres ellenzék soraiban. Mi értelme ezek után Asztanába vagy Genfbe utazni, kérdezik ezek után. Ezt elolvasva ismét fegyverhez nyúlnak. Vállvetve a hősies amerikaiakkal, akik a szír kormányhadsereg repülőtereit bombázzák. Jó példa ez arra, hogyan kell viselkedni, ha tovább akarják élezni a helyzetet. Nem beszélve a terrorcsoportokról, akik közül messze nem mindenki tud olvasni, harcolni viszont mindenki tud.
Aszad szövetségese, az asztanai Szíria-közi béketárgyalások egyik védnöke, Oroszország elutasítja a szíriai ellenzék követelését, hogy az elnök távozzon a hatalomból. Eközben a szíriai hadsereg szombaton újabb légicsapásokat mért a lázadók kezén lévő Idlíb tartományra, a támadásban az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja és a polgári védelem szerint tizennyolcan haltak meg, közöttük öt gyermek.
Forrás: MTI. Vezető kép: windsorrugby.info
Facebook
Twitter
YouTube
RSS