Donald Trump amerikai elnök szerdán New Yorkban, az ENSZ-ben újságírók előtt közölte, hogy döntött arról, hogy kilépteti-e országát a hat nagyhatalom és Irán között 2015-ben Teherán atomprogramjáról kötött megállapodásból, de egyelőre nem árulja el, mi ez a döntés. Haszan Róháni iráni államfő ugyanakkor azt hangsúlyozta: országa senkitől sem tűri el, hogy fenyegessék.
“Döntöttem” – felelte az elnök, amikor újságírók arról kérdezték, megváltoztatta-e az álláspontját, miután – legutóbb kedden, az ENSZ-közgyűlés 72. ülésszakának általános vitájában – bírálta az iráni atomprogram békés célokra való korlátozása fejében a Teherán elleni szankciók fokozatos visszavonását előirányzó megállapodást. Trump az ENSZ-közgyűlés 72. ülésszaka alkalmából New Yorkba látogató Mahmúd Abbász palesztin elnökkel tartott találkozóján jelentette be az iráni atomszerződésre vonatkozó döntésének megszületését.
A politikus közölte, hogy a részleteket később hozza nyilvánosságra. Trump kijelentésére reagálva egy nevének elhallgatását kérő magas rangú iráni vezető azt mondta a Reuters brit hírügynökségnek, hogy Irán minden eshetőségre felkészült, ha az Egyesült Államok kivonul a szerződésből, és szükség esetén azonnal újrakezdeti a korábban korlátozott nukleáris tevékenységeit. Amerikai vezetők vegyesen fogadták az Irán és a hat nagyhatalom – az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország – között létrejött szerződést. Trump kedden “szégyenletesnek” nevezte a megállapodást. Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerdán Trump elégedetlenségével magyarázta az elnök beszédét, de hangsúlyozta, hogy nincs döntés a szerződés felmondásáról. Trump a világ vezetői éves találkozóján mondott keddi beszédében utalt arra, hogy elképzelhető, hogy nem hosszabbítja meg a demokrata párti elődje, Barack Obama által megkötött megállapodást. Az amerikai elnöknek október 15-ig kell döntenie: igazolja-e, hogy Irán eleget tesz a szerződésnek. Ha ezt nem teszi meg, az amerikai kongresszusnak 60 napja van arra, hogy eldöntse, ismét bevezeti-e a megállapodás révén feloldott szankciókat. Oroszország aggódik amiatt, hogy Trump megkérdőjelezi az iráni atommegállapodást – közölte szerdán az ENSZ-ben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. “Ha csak elítélünk és fenyegetünk, ellenszenvet keltünk azokban az országokban, amelyeket befolyásolni kívánunk” – mondta Lavrov. Emmanuel Macron francia elnök szerdán az ENSZ-ben újságírók előtt kijelentette, hogy szerinte
meg kell tartani a 2015. évi megállapodást, mert jó. Hiba lenne felmondani az atomszerződést, amíg nincs helyette valami más”
– jelentette ki. Az általános vitában mondott beszédében Haszan Róháni iráni államfő hangsúlyozta, hogy országa senkitől sem tűri el, hogy fenyegessék. Az iszlám köztársaság elnöke hangsúlyozta, hogy hatástalan a megfélemlítés velük szemben. A nagyhatalmakkal kötött nukleáris megállapodásról szólva kijelentette, Irán nem fogja megszegni, de határozott választ ad arra, ha az egyezmény más részesei így cselekednek. Mint mondta, “nagy kár lenne”, ha a megállapodás füstbe menne “a világpolitika újoncai” miatt.
“A szerződés a nemzetközi közösség ügye, nem pedig egy vagy két országé
– tette hozzá az iráni elnök. Róháni szerint az új amerikai kormányzat aláássa a hitelességét és a beléje vetett bizalmat azzal, hogy nem tartja be nemzetközi kötelezettségeit. Irán “mérsékelt hangnemet, az emberi jogok tiszteletben tartását és a nemzetközi színtéren a konstruktív elköteleződést” szorgalmazó ország – jelentette ki Róháni, válaszolva Donald Trump amerikai elnök előző napi beszédére reagálva, aki “lator államnak”, “korrupt diktatúrának” nevezte Iránt, amely szerinte “káoszt és erőszakot” szít a térségben. Trump elnök beszéde a “gyűlölet retorikája”, amely “sérti a nemzetközi bizalmat” – hangsúlyozta az iráni elnök.
Ha meghiúsul a kétállami megoldás, nincs más választásunk, mint folytatni a küzdelmet és teljes körű jogokat követelni a történelmi Palesztína valamennyi lakosa számára”
– jelentette ki beszédében a palesztin elnök. Mahmúd Abbász szerint ha az általa említett megoldás veszélybe kerül, a palesztinoknak alternatívát kell keresniük nemzeti létük megőrzéséhez. Felszólította az ENSZ-t: tegyen erőfeszítéseket annak érdekében, hogy meghatározott időn belül véget vessenek a palesztin állam Izrael általi megszállásának. Abbász reményét fejezte ki, hogy Donald Trump amerikai elnök erőfeszítései újraélesztik a békefolyamatot, de figyelmeztetett, hogy veszélyben van a kétállami megoldás.
Ha az izraeliek nem akarnak kétállami megoldást, és nem akarnak békét, ők viselik ezért a felelősséget”
– jelentette ki. Abbász utalt a folyamatos izraeli telepbővítésekre és az al-Aksza mecset körüli idei vitákra. Óvta Izraelt, hogy ne játsszon a tűzzel és ne hozzon egyoldalú döntéseket a jeruzsálemi óvárosban található, muszlimok és zsidók által egyaránt szentként tisztelt helyszínnel kapcsolatban. Hozzátette: Izrael a palesztin területeken, így Kelet-Jeruzsálemben való folyamatos telepbővítéssel is veszélyezteti a kétállami megoldást. Hozzátette: már fizikailag nincs több hely a palesztin állam számára. Mintegy ötven ország – élükön Brazíliával – megkezdték szerdán az ENSZ-ben az atomfegyverek betiltásáról szóló egyezmény aláírását, amely azonban csak jelképes jelentőségű, mert a nukleáris nagyhatalmak nem vesznek részt benne. Az egyezmény szövegét, amelyet néhány hónapja dolgoztak ki, júliusban 122 ENSZ-tagállam fogadta el. Akkor lép érvényre, ha 50 ország ratifikálja. A kilenc atomhatalom – Egyesült Államok, Oroszország, Kína, India, Pakisztán, Izrael, Franciaország, Nagy-Britannia, Észak-Korea – jelezte, hogy nem kíván csatlakozni.
PS/MTI, fotó:CNN
Facebook
Twitter
YouTube
RSS