Tudathasadásos állapotban van a balliberális sajtó: eddig azt hangoztatták, Trump egy bohóc, egy troll, egy autoriter hajlamú „nímand”. Most viszont hirtelen újra fontos mérce lett az amerikai elnök, csak hogy azt mondhassák: lám, „milyen későn fogadta a magyar miniszterelnököt” – mondta a Magyar Hírlapnak Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója.
A vágyvezérelt ellenzéki „gondolkodók” komoly médiahadjáratot indítottak a Trump-Orbán találkozó elinflálására, miközben óriási jelentősége volt az eseménynek. Az USA és Magyarország között megbomlott politikai kapcsolat kezd végre helyreállni; ez annak is köszönhető, hogy 2016-ban a magyar miniszterelnök volt az első, aki kifejezte támogatását az akkor még lesajnált republikánus elnökjelölt felé – vélekedett Szánthó Miklós.
A megbeszélésen szó sem volt a hazai ellenzéki sajtó által hőn áhított „fejmosásról”, sőt, a biztonságpolitika kapcsán komoly dicséret hangzott el Trump részéről – húzta alá az Alajogokért Központ igazgatója. A két vezető között sok témában világnézeti azonosság áll fenn, a migráció elutasításától kezdve a kereszténység védelmén át a politikai korrektség elleni harcig. Mindketten a magát semlegesnek hazudó liberális demokrácia ellenfelei, ami alapot jelent a további párbeszédhez is – hangsúlyozta Szánthó.
Úgy látja, a 2010 előtti időszakhoz képest külpolitikánk lényege már az, hogy a magyar érdek az első. Ennek megfelelően a világ valamennyi nagyhatalmi tényezőjével kiegyensúlyozott viszonyra törekszik a kormány. Ugyanakkor a világpolitika súlypontja elkezdett Nyugatról Keletre „vándorolni”, új hatalmi centrumok alakulnak ki. Ehhez alkalmazkodni kell.
Megjegyezte, hogy a balliberálisok az egyes integrációs rendszereket önmagukban való célként értelmezik, az Orbán-kormány ezzel szemben eszközként fogja fel azokat a magyar érdekek érvényesítéséért. Például az uniós tagság nem cél, hanem eszköz, hogy Magyarország javát szolgálja.
Forrás: Magyar Hírlap; Vezető kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS