Tavaly nyáron az Apple szárnyalt, tőzsdei összértéke nyáron átlépte az 1000 milliárd dollárt, csakhogy január 6-án már ugyancsak rekordnak számító börzei esést produkált. A technológiai mamutcég részvényei ma már csak 715 milliárd dollárt érnek. Egyébként rövid időn belül a Facebook után már a második informatikai óriás került bajba. Az ok alighanem az, hogy dúl a harc a globalisták és a nacionalisták között.
A nagy zuhanás konkrét kiváltó oka az volt, hogy az Apple üzleti jelentése jóval gyengébbre sikerült a vártnál. A cég vezérigazgatója, Tim Cook ezért a kínai eladások csökkenését okolta. Szerinte a kínai kormány különböző módokon akadályozza az amerikai vállalat működését. A menedzser burkoltan a kínai-amerikai kereskedelmi háborút hibáztatja a 36 százalékos árfolyamvesztésért.
Az Apple zuhanása természetszerűleg a teljes New York-i tőzsdét magával rántotta és napokig esett az index. Aztán megszólalt Donald Trump amerikai elnök is: szavaiban alig volt káröröm, sőt, igen „együttérző” hangnemben kommentálta az eseményeket:
Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook a barátom, és nagyon szeretem őt.
Emlékeztetett arra, hogy ő már többször javasolta, hogy a cég hagyja ott Kínát és helyezze át a gyártást az Egyesült Államokba, és az iPhone-ok az USA-ban készüljenek, vagyis a technológiai óriás otthon építsen gyárakat. Trump remélte, hogy ez meg fog történni, és akkor minden szép lesz és az Apple eladásai több száz százalékkal nőni fognak.
Ellencsapás lenne a Huawei-ügy?
Főleg akkor persze – mondja a kisördög -, ha Trump közben kitiltja a kínai informatikai eszközöket az országából, tehát az amerikai vásárlónak iPhone-t kell vennie, ha tetszik neki, ha nem. De azért itt még nem tartunk, bár a Huawei pénzügyi főnökének letartóztatása Kanadában azt sejteti, hogy Washingtonban nagyon elszántak. Állítólag kémkedett, ami biztosan igaz. De a kínaiak mindig kémkednek, csak valamiért éppen most tűnt fel.
Természetesen senki nem gondolja azt, hogy a Huawei az Apple legnagyobb konkurense, és Meng Wanzhounak, a vállat pénzügyi igazgatójának letartóztatása amerikai üzleti érdekeket szolgál. Tim Cook azonban úgy véli, hogy nem azzal kell foglalkozni, hol szerelik össze a telefonokat, hanem azzal is, hány másik országban gyártják az egyes alkatrészeket. Példát is említett: a telefonok üvegét az Egyesült Államokban, Kansasban állítják elő és onnan viszik Sanghajba. Más példa azonban nem jutott az eszébe, talán azért nem, mert nincs is. Minden mást Kínában állítanak elő, kivéve még néhány apróbb alkatrészt, amit a Samsungtól vesznek.
Totális háború a nacionalisták és globalisták közt
Ez az Apple-sztori ma csak az amerikai politika egy szelete csupán, ennél nagyobb visszhangot kap a déli határ mentén építendő fal ügye. A demokraták obstrukciója miatt az amerikai szenátus nem fogadta el az idei költségvetést, ezért a közalkalmazottak egy része nem kap fizetést. Trump makacsul kitart amellett, hogy csak akkor írja alá a törvényt, ha megkapja az 5 milliárd dollárt a falra.
De vélhetően ebben a eltökéltségében az is közrejátszik, hogy teszteli a demokraták egységét. Az új képviselőházba demokrata színekben, Bernie Sanders háta mögé bújva jó néhány kommunista is bekerült. Gondoljunk csak a 29 éves csinibabára, Alexandria Ocasio-Cortezre, aki, ha elengedi magát, olyanokat mond, hogy hozzá képest Mao, vagy Fidel Castro jobboldali elhajlónak minősül, és kapásból elküldené őket a gulágra egy kis továbbképzésre.
Nagy kérdés, hogy a párt centruma és jobboldala mit kezd ezekkel a futóbolondokkal? A lényeg azonban az, hogy nemcsak Európában, hanem az USA-ban is totális háború folyik a nacionalisták és a globalisták között. Az Apple néhány száz milliárdja is ennek a háborúnak az áldozata.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS