Az amerikai elnök jogi csapata érveket és adatokat gyűjt annak bizonyítására, hogy összeférhetetlenség áll fenn a tavalyi elnökválasztással kapcsolatos feltételezett orosz beavatkozást és Donald Trump kampánystábjának erre vonatkozó ismereteit vizsgáló különleges ügyész és emberei esetében – jelentette csütörtök este egymástól függetlenül a The New York Times és a The Washington Post című amerikai lap.
A Post azt írja, hogy Trumpék ellenőrzés alá akarják vonni a vizsgálatot, vagy meg akarják akadályozni, hogy Robert Mueller különleges ügyész, az FBI korábbi igazgatója és munkatársai túl mélyre ássanak a dolgaikban. A lap szerint Trump jogászai listát állítanak össze Mueller feltételezett összeférhetetlenségeiről. Az összeférhetetlenség ugyanis az egyik ok, amely miatt az igazságügyi minisztérium felmenthetné a különleges ügyészt.
A Post tudomása szerint olyan dolgokról van szó, mint hogy Mueller csapatának egyes tagjai adományokkal támogatták a Demokrata Pártot, valamint hogy Mueller szerintük vitába keveredett a tagdíjjal kapcsolatban Trump egyik golfklubjával. Mueller szerint nem történt ilyen.
A The New York Times arról ír, hogy Trump jogi stábja Mueller csapatának szakmai és politikai hátterét, volt ügyfeleiket is górcső alá veszi, s arra is kíváncsiak, milyen kapcsolatban áll Mueller James Comey idén leváltott FBI-igazgatóval, akinek a menesztésére szintén kiterjed Mueller vizsgálata, mert felmerült, hogy az elnök ezzel akadályozta az igazságszolgáltatást. Maga Trump is azt mondta a héten a lapnak adott interjúban, hogy egy sor összeférhetetlenségről tud, amelyekről eddig nem beszélt, “de egy ponton biztosan fog”.
Az igazságügyi tárca szabályai szerint nem vehet részt vizsgálatban egyetlen ügyész sem, akinek “személyes vagy politikai kapcsolata” van a vizsgálat alá vont személlyel. Egy párt anyagi támogatása viszont nem meríti ki a politikai kapcsolat fogalmát.
A lap úgy tudja, hogy Trumpot az is zavarja, hogy a különleges ügyész beleláthat családja pénzügyeibe. Az elnök sem a kampányban, sem hivatalba lépése óta nem hozta nyilvánosságra korábbi adóbevallásait, noha erre egy ízben ígéretet tett.
Jay Sekulow, Trump egyik jogásza egy csütörtöki interjúban úgy nyilatkozott, biztosítani akarják, hogy Mueller nem lépi túl a hatáskörét, és megbízatása keretei között marad. Kiderült ugyanis, hogy Mueller látókörébe került egy 2008-as ingatlanügylet, amikor Trump 95 millió dollárért adott el egy villát egy orosz oligarchának. Sekulow szerint ez kívül esik Mueller hatáskörén.
Az üggyel foglalkozó egyik jogász viszont világossá tette, hogy “természetes, hogy a vizsgálat kiterjed Trump pénzügyeire”, mert a különleges ügyész a vizsgálat során felmerülő bármilyen bűncselekmény gyanúját kivizsgálhatja, nem csak az esetleges orosz beavatkozást.
A The Washington Post emellett arról is beszámol, hogy az elnök aziránt kezdett érdeklődni, hogy meddig terjed a kegyelmi jogköre. Adhat-e kegyelmet tanácsadóinak, családtagjainak vagy akár saját magának. A lap egy jogi szakértőre hivatkozva azt írja, nincs precedens arra, hogy egy elnök kegyelmet adhat-e magának, az alkotmány kifejezetten nem tiltja ezt, kivéve az impeachmentre vonatkozó eljárásokat. Az angol esetjog viszont kizárja azt, hogy valaki a saját ügyében bíráskodjon. Az elnöki kegyelem fogalma viszont ettől eltekintve nagyon széles az Egyesült Államokban, az elnök már a vádemelés előtt mentesíthet bárkit tetteinek jogi következményei alól. Ilyen kegyelemben részesítette például Gerald Ford elnök a Watergate-botrány miatt megbukott elődjét, Richard Nixont.
MTI; Fotó: CNN
Facebook
Twitter
YouTube
RSS