Donald Trump amerikai elnök csütörtökön tagadta, hogy megállapodott a demokratákkal annak a kormány által felfüggeszteni tervezett programnak a sorsáról, amely a kitoloncolástól véd mintegy nyolcszázezer, többségében mexikói és latin-amerikai születésű fiatalt, akiket illegális bevándorlóként érkező szüleik vittek magukkal az Egyesült Államokba.
Az előző éjszaka nem született megállapodás a DACA-ról”
– írta Trump a Twitteren, az Elhalasztott Intézkedés a Gyermekkorban Érkezetteknek (DACA) nevű program rövidítését használva. A republikánus párti amerikai elnök közölte: az egyezség előfeltétele, hogy dűlőre jussanak a demokratákkal az erőteljes határvédelem ügyében. Erről szavazásnak kell döntenie – tette hozzá.
Az ellenzéki Demokrata Párt vezető politikusai szerda este jelentették be, hogy Donald Trump megállapodott velük az Egyesült Államokban álmodozóknak nevezett fiatal illegális bevándorlók helyzetének rendezéséről. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti frakciójának vezetője és Chuck Schumer, a szenátus demokrata politikusainak vezetője azt állította, hogy egy szerda esti fehér házi díszvacsorán megszületett az egyezség a demokraták vezető politikusai és az elnök között. Pelosi és Schumer a fehér házi esemény után közös közleményben tudatta: “egyetértettünk a DACA-programban biztosított védelem gyors törvénnyé alakításában, és abban, hogy a falépítést kizárva olyan csomagtervet dolgozunk ki a határok biztonságának erősítésére, amely mindkét félnek megfelel”.
Az elnöki hivatal nem erősítette meg a közleményt, sőt, megjelenése után Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője pontosított.
A fal megépítésének elmaradása bizonyosan nem volt a megállapodás része”
– írta egy Twitter-üzenetben. Az amerikai-mexikói határra tervezett fal építését folytatjuk – erősítette meg Trump is csütörtökön.
Az elnök ugyanakkor egy másik üzenetében azt írta:
Van olyan, aki tényleg kidobna jó, művelt és eredményes fiatalokat, akik dolgoznak, és akik közül néhányan a hadseregben szolgálnak? Tényleg! Évek óta az országunkban élnek, de nem a saját hibájukból – szüleik hozták magukkal őket kiskorukban. Plusz erőteljes határvédelem”
– fűzte hozzá.
Jeff Sessions igazságügyi miniszter szeptember 5-én jelentette be, hogy a kormány hatályon kívül helyezi a DACA-progamot, amelyet 2012-ben rendelettel hozott létre Barack Obama előző elnök. Donald Trump akkor közölte: a programot visszavonják ugyan, de csak hat hónap múlva, a kongresszusnak addig ki kell dolgoznia a helyzet átfogó rendezésének törvényi feltételeit. A DACA által védett, álmodozóknak (Dreamers) nevezett fiatalok az Egyesült Államokat tartják hazájuknak, de nem rendelkeznek hivatalos dokumentumokkal. Szülőhazájukkal a legtöbb esetben semmilyen kapcsolatuk nincs. Trump elnökválasztási kampányának egyik ígérete az volt, hogy kiutasíttatja őket az országból, és megszünteti a nekik védelmet nyújtó programot.
MTI; Vezető kép: Salon
Facebook
Twitter
YouTube
RSS