Az időben megtett intézkedéseknek köszönhetően Magyarországon sikerült lassítani a járvány terjedését. A korlátozások hosszútávú fenntartása, azonban súlyos gazdasági következményekkel jár. A magyar döntéshozók a tudományos elittel közösen alakítják azt a cselekvései tervet, ami egyszerre óvja az életet és teszi lehetővé a gazdaság minél korábbi újraindítását. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által szervezett konferencia mindenkinek kötelező anyag, aki szerint különböző blogok, közismert futóbolondok és soha be nem váló jóslatokkal házaló közgazdászok javaslatait kellene a döntéshozatal során figyelembe venni, nem a tudományos elit precíz számításokon alapuló tanácsait.
Az időben megtett intézkedéseknek köszönhetően Magyarországon sikerült lassítani a járvány terjedését, a korlátozások hosszútávú fenntartása azonban súlyos gazdasági, társadalmi következményekkel jár – ebben mindenki egyetért. A dilemma, vagyis annak az egyenletnek a megoldása, hogy hogyan lehet minél több ember életét megóvni, és ezért ne kelljen feláldozni tömegek egzisztenciáját, még ismeretlen, de keresik rá a választ. Az ITM által szervezett konferencia ebbe a műhelymunkába enged bepillantást.
Azt látjuk, hogy a vírus terjedése kontroll alatt tartható, a gond az, hogy ezek az intézkedések nagyon szigorúak
– kezdte Palkovics László. A miniszter úgy vélte, hogy a széleskörű korlátozó intézkedéseket sem társadalmi, sem gazdasági szempontból nem lehet fenntartani hosszútávon. A védekezés május elején kezdődő második fázisában a feladat a korlátozások biztonságos feloldásához szükséges feltételek meghatározása.
Az esemény célja az, hogy a közvélemény számára lehetőséget biztosítson a kapcsolódó döntések, intézkedések szakmai háttereként szolgáló elemzések, modellszámítások megismerésére. A járvány feltűnésekor az első lépés az időnyerés volt, a terjedési sebesség csökkentésével a legrosszabb forgatókönyvet sikerült elkerülni, az egészségügyi rendszer pedig fel tudott készülni a következő fázisra. Az emberek közötti kontaktusok számának drasztikus visszavágása eredményes stratégiának bizonyult, jelentős részben az állampolgárok felelős magatartásának köszönhetően. A kormányzati intézkedések elfogadottsága és betartása magas szintű, a társadalmi kontaktusok száma településtípusonként különböző mértékben, 70-90 százalékkal csökkent.
2020 áprilisában a napi újonnan megerősített és bejelentett esetszám 14 és 210 között ingadozott Magyarországon. Április 21-ig összesen öt olyan nap volt, amikor 100 fölött volt a bejelentett új megbetegedések száma. Az esetek jelentős hányada azonban néhány zárt közösségben, jellemzően kórházi osztályokon, szociális vagy idősotthonokban bekövetkezett fertőzésekhez köthető. A jelenlegi ismeretek szerint, ezeken kívül április első felében naponta 7 és 48 közötti megbetegedést jelentettek, leginkább egy-egy háztartáson belül alakulnak ki néhány fős terjedési láncok, amelyek megszakadtak. Az új koronavírus tehát nem tudott utat törni, a hatékonynak bizonyult korlátozó intézkedések elrendelése óta a nem intézményi halmozódásokhoz köthető megbetegedések száma meglehetősen stabil. Az országos kiterjedésű járványt a védekezés első fázisában sikerült elkerülni Magyarországon.
A hazai kutatási kapacitások, a tudományos élet képviselőinek szakértelme rendelkezésre áll ahhoz, hogy a gazdaság újraindítása, a korlátozások fokozatos lebontása a második fázisban a kellő megalapozottsággal mehessen végbe. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetésével egy hónapja epidemiológusokból, matematikai modellezőkből és az egészségügyi ellátórendszer adatait elemző szakemberekből álló munkacsoportok térképezik fel a járvány terjedésével kapcsolatos folyamatokat, kilátásokat. A kutatók munkáját a társadalmi kapcsolatok alakulását vizsgáló hálózatkutatók és szociológusok is támogatják.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS