A csütörtök délutáni támadást egy újabb robbantásos merénylet követte a kabuli repülőtéren. A Pentagon jelentése szerint a térségben heves tűzharc is kialakult. Sajtóértesülések szerint eddig legalább tizenhárom ember életét vesztette az összecsapásban és több mint hatvan fő megsérült.
Az első híradások még robbanásokról szóltak, de csütörtök délutánra kiderült: robbantásokat követtek el. Egy neve elhallgatását kérő amerikai forrás azt közölte a Reuters brit hírügynökséggel: amerikai tisztségviselők határozottan úgy vélik, hogy a támadásokért az Iszlám Állam dzsihadista szervezet helyi ága, az úgynevezett Iszlám Állam – Horaszán Tartomány a felelős. Ez utóbbi azonban nemcsak az amerikaiakkal, hanem a radikális iszlamista tálibokkal is szemben áll. Egy tálib tisztségviselő elmondása szerint a támadásokban legalább tizenhárom ember vesztette életét, köztük gyerekek, és több tálib biztonsági őr is megsebesült. Az Emergency olasz egészségügyi segélyszervezet által működtetett kabuli kórház arról tájékoztatott, hogy több mint hatvan sebesültet szállítottak be hozzájuk. Egy amerikai tisztségviselő a Reuters brit hírügynökségnek elmondta, hogy előzetes információk szerint a támadásokban legalább öt amerikai katona is megsebesült, egyikük súlyosan.
A támadások nem sokkal azután következtek be, hogy nyugati országok felszólították a repülőtér környékén napok óta az evakuálási repülőkre várakozó afgán állampolgárokat: hagyják el a környéket az Iszlám Állam lehetséges merényletének veszélye miatt. John Kirby, a Pentagon szóvivője közölte: az egyik robbantás a repülőtér déli részén található Abbey Gate-nél, míg a másik a közeli Baron Hotel nevű szállodánál történt. Amerikai tisztségviselők szerint legalább az egyik robbantást valószínűleg öngyilkos merénylő idézte elő. Az Egyesült Államok kabuli nagykövetségének tájékoztatása szerint tűzpárbajról is érkeztek beszámolók. Egy fehér házi tisztségviselő közölte: Joe Biden amerikai elnököt rögtön tájékoztatták az első robbantást követően. Biden az afganisztáni helyzet miatt azonnal tanácskozást hívott össze biztonsági tisztségviselőkkel.
A nemzetközi koalícióban részt vevő országok és más államok Kabul, valamint a szomszédos Pakisztán fővárosa, Iszlámábád repülőteréről menekítik ki saját állampolgáraikat és azokat az afgánokat, akik ottani missziójuk idején együttműködtek velük, és a tálib hatalomátvétel miatt veszélyben érzik az életüket. A kabuli légikikötőn belül a nyugati koalíciós katonák – elsősorban amerikaiak – próbálják fenntartani a rendet, kívül pedig a tálib fegyveresek.
A tálib lázadók – akiket húsz évvel ezelőtt fosztott meg hatalmuktól az amerikaiak vezette nemzetközi katonai koalíció – augusztus 15-én, néhány óra leforgása alatt harc nélkül elfoglalták Kabult, majd bejelentették, hogy véget ért a húsz éve tartó afganisztáni háború. Asraf Gáni afgán elnök ezt megelőzően az Egyesült Arab Emírségekbe menekült az országból.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Vali Szabavun
Facebook
Twitter
YouTube
RSS