Olyan közigazgatást kell kialakítani, amely képes erősíteni a magyar falu megtartóerejét, segít megőrizni az ország hagyományos területi szerkezetét – jelentette ki a Miniszterelnökség közszolgálatért felelős államtitkára szerdán Szegeden.
Tuzson Bence sajtótájékoztatón kifejtette, a magyar falu megtartóerejének erősítése nélkül nem lehet Magyarország jövőjéről beszélni. Úgy kell alakítani a közigazgatás szervezetét, hogy az állam szolgáltatásai a falvakból éppen úgy elérhetők legyenek, mint a városokból – mondta az államtitkár, hozzátéve: közelíteni kell egymáshoz az igazságügyi, belügyi és közigazgatási szervezetrendszert.
A kormányablakok lehetővé teszik, hogy az emberek gyorsabban és hatékonyabban intézhessék ügyeiket. A jelenleg működő 295 kormányablak mellett újabbak kialakítását is tervezik. Emellett növelnék a mobil kormányablakok számát is; a cél az, hogy a buszok eljussanak szinte az összes településre, lehetővé téve az összes ügytípus elintézését helyben – közölte a politikus.
A közigazgatás átalakítása során mintegy hétszáz ügytípus egy részét megszüntetnék, a másik felét egyszerűsítenék vagy a szakmailag illetékes kamarákhoz telepítenék – tudatta az államtitkár.
A politikus fontos feladatnak nevezte a digitalizációt. Mint mondta, jelenleg is sok olyan ügy van, melyet elektronikusan el lehet intézni, a közigazgatásban azonban 130-féle szakrendszer működik, amelyek átjárhatósága nem biztosított teljesen. A közigazgatás területére is be kell hozni a mesterséges intelligenciát, olyan szoftverrobotokat alkalmazva, melyek képesek kiváltani a lassabb, manuális munkát – érvelt.
Kérdésre válaszolva Tuzson Bence kifejtette, a közigazgatás átalakítása nem leépítés-, hanem szolgáltatásközpontú. Az ügyek áttekintése jelenleg folyik, ezután határozható meg, mi az az optimális létszám, amellyel a feladatok elláthatók.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS