Kezd beérni a Magyar Honvédség 2016 óta tartó koncepciózus fejlesztése, amelynek eredményét alátámasztja a Global Firepower (GFP) 2024-es indexe, ami arról árulkodik, hogy továbbra is Magyarországé Közép-Európa leütőképesebb hadereje. Olyan országokat szorítottunk magunk mögé, mint Horvátország és Ausztria.
Európa 20. legütőképesebb hadereje lett a Magyar Honvédség, amely nemrég indította el toborzó kampányát. Eközben Berlin tankokért kuncsorog Svájcnál, sőt, a tavaly bejelentett haderőfejlesztési programjára még egy centet sem költött.
Magyarország ugyan maradt a vizsgált száznegyvenöt országból az ötvennegyedik helyen, és még mindig előzi Szerbiát (56.), Bulgáriát (62.), Horvátországot, Szlovákiát (69.), Ausztriát (71.), Szlovéniát a régiónkból (ne feledjük, Belgrád és Zágráb szintén haderőfejlesztési programot visz véghez, de Pozsony és Ljubljana is szerzett/szerez be új harci eszközöket – a szerk.), mindazonáltal ezen index alapján Magyarország jobban áll mások mellett Moldovánál (144.), Montenegrónál (129.), Bosznia-Hercegovinánál (116.), Észak-Macedóniánál (110.), Lettországnál (99.), Írországnál (94.), Albániánál (90.), Litvániánál (88.), Észtországnál (87.) és Belgiumnál (70.).
Ki előzi Magyarországot a régióból?
Románia mindenképpen: keleti szomszédunk a 47. helyen áll, illetve előttünk van Csehország a 46. pozíciójával. Egy évvel ezelőtt Finnország is Magyarország mögött állt, ám idén az ötvenedik helyre rangsorolták őket. Svájc (43.), Norvégia (41.), Hollandia (40.), Portugália (38.), Görögország (32.), Svédország (29.), Lengyelország (21.) szintén előz, értelemszerűen.
A GFP indexe alapján az Európai Unió katonailag legerősebb állama Olaszország 2024-ben. Itáliát követi Franciaország, Németország, Spanyolország, és már az ötödik helyen áll Lengyelország – olyan katonailag kifejezetten erős államokat előzve, mint Svédország és Görögország. Bármennyire is furcsa ezt látni, de a közösség tizedik legerősebb állama Csehország, előzve Romániát, Dániát és Finnországot. Magyarország e tekintetben a tizennegyedik helyen áll.
A GFP sorra veszi az adott ország népességét, természeti adottságát, erőforrásait, földrajzi helyzetét és költségvetését, valamint számításba veszi az államok hivatásos (plusz tartalékos) katonai humánerőforrásait, szárazföldi, légi és vízi eszközállományait. Ezekből képeznek egy mutatót, ahol a nulla az elméletileg lehetséges legjobb értéket jelenti. Érzékeltetésként: Magyarország „powerindexe” 0,8478; Romániáé 0,7712; Csehországé 0,7706; Lengyelországé 0,2917; Ukrajnáé 0,2598; Olaszországé 0,1863; a világ második legerősebb hatalmának, Oroszország indexe 0,0702; az Egyesült Államoké pedig 0,0699.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS