A koronavírustól leginkább sújtott észak-olaszországi Bergamo város ügyészsége pénteken megkezdte Giuseppe Conte miniszterelnök meghallgatását a járvány feltartóztatását célzó intézkedésekről – közölte a római kormány pénteken.
A kormányfő a vizsgálat jelenlegi fázisában az eseményekről tudó személyként válaszol Maria Cristina Rota bergamói ügyész és három helyettese kérdéseire a római kormánypalotában zajló meghallgatáson. Az ügyészek Conte mellett kikérdezik Franco Locatellit, a Közegészségügyi Hivatal elnökét, az egészségügyi miniszter Roberto Speranzát, valamint a belügyminiszter Luciana Lamorgesét is. Korábban Lombardia tartomány kormányzóját, Attilio Fontanát és a régió egészségügyi tanácsosát, Giulio Gallerát hallgatták meg. Giuseppe Conte a meghallgatás előtt közölte: nem aggódik, mivel minden döntését megfelelő egészségügyi szempontok szerint, lelkiismeretesen hozta meg.
A lombardiai vizsgálat április első hetében indult lakossági feljelentések alapján. Bergamo város térségében majdnem háromezren veszítették életüket a járvány szövődményei miatt, többségükben idős emberek, akik idősotthonban vagy kórházban hunytak el az első hetekben. A népességszámhoz képest Bergamóban és térségében bizonyult a legmagasabbnak a halálozási arány a világban. A drámai helyzetet bizonyították a felvételek, amelyek a koporsókat távolabbi krematóriumokba szállító katonai kamionokat örökítették meg. A rokonok beszámolói szerint szeretteik eltűntek, sem elbúcsúzni, sem eltemetni nem tudták őket. Az ügyészség a helyi és országos döntéshozók esetleges felelősségét vizsgálja. Arra keres választ, hogy Lombardia vezetői és a kormány a járvány terjedésének első fázisában időben rendelte-e el a régiót érintő óvintézkedéseket, a kijárási korlátozást, a kórházak és idősotthonok lezárását. Az elhunytak rokonai szerdán a milánói bíróság előtt tüntettek, azt hangoztatva, hogy szeretteiknek nem kellett volna meghalniuk, ha a hatóságok időben lépnek.
A járvány olaszországi és európai terjedésének egyik gócpontjaként ismert Lombardiában a február 21-ére virradó éjszaka azonosították az egyes számú betegként ismert harmincnyolc éves, Mattia nevű férfit. Codognót és térségének további kilenc önkormányzatát, negyvenötezer lakossal, február 23-án helyezték vesztegzár alá. A tartomány többi részében egészen március 8-áig nem vezettek be korlátozó intézkedéseket. Mint később kiderült, Codognóhoz hasonló gócpont keletkezett a Bergamóval szomszédos, több, mint tizenháromezer lakosú Alzano Lombardo és a tizenegyezres lélekszámú Nembro térségében. A helyi kórházak igazgatói lépéseket sürgettek, de a tartományi és országos egészségügyi hatóságok a Covid-19-betegeket nem különítették el a többiektől, és az idősotthonokat sem zártak le.
Sajtóértesülések szerint az olasz operatív törzs március 3-án szorgalmazta Bergamo térségének lezárását, ahol akkor már több száz rendőr és katona állt készen a karanténövezet határainak garantálására, de a területet végül csak március 8-án helyezték karantén alá. Addig Lombardia, és közte Bergamo lakossága is szabadon dolgozott és mozgott nemcsak a tartományon belül, hanem egész Olaszországban. A több, mint harmincnégyezer olaszországi halott negyvenhét százaléka Lombardiában hunyt el; a fertőzöttek több, mint ötvenhat százaléka a tartományban betegedett meg. A tartományi vezetők szerint a kormány hatáskörébe tartozott a karanténövezetek elrendelése. Pierpaolo Sileri egészségügyi államtitkár pénteki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy száztizenhat úgynevezett vörös zónát zártak le egész Olaszországban, és más tartományokban a helyi döntéshozók önállóan helyeztek karantén alá városokat vagy térségeket. Lombardiában a döntések háttérében politikai feszültség is húzódott az ellenzéki Liga párthoz tartozó tartományvezetők és a kormány között. A felmérések szerint Giuseppe Conte jelenleg is ötven százalék feletti népszerűségét eddig a járványidőszakban hozott döntései növelték.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Francesco Ammendola
Facebook
Twitter
YouTube
RSS