A rendszerváltás előtt az ellenzék soraiba beépült ügynökök segítségével a kommunista halatom meg akarta akadályozni az egységtörekvéseket, a népi-urbánus ellentét kiélezésére külön hadművelet indult „ék” fedőnéven. A témáról készült Szétszakadt Magyarország című díjnyertes dokumentumfilm ezúttal a Magyar Filmhét programsorozat keretében kerül levetítésre vasárnap 14 órai kezdettel, a Corvin mozi Latabár termében.
A Magyar Filmhéten most vasárnap, 14 órai kezdettel, a Corvin mozi Latabár termében bemutatásra kerül a tavaly debütált, és a Lakiteleki Filmszemlén különdíjban részesült, a zsüri szerint izgalmas és hiánypótló dokumentumfilm, a Huth Gergely rendezésében, Mező Gábor kutatásai és forgatókönyve alapján megvalósult Szétszakadt Magyarország. A film alkotói azt a jelenséget járják körül, hogy a rendszerváltást követően alig pár év leforgása alatt átjárhatatlan szakadék nyílt a népi és az urbánus, az a jobb- és a baloldali ellenzéki értelmiség között. Kérdéses, hogy a két tábor közötti ellentét ilyen mértékben kiéleződik -e, ha a késő-kádári éra állambiztonsági szolgálata nem fordít hihetetlen energiákat az ellenzéki csoportok manipulálására, összeugrasztására.
A dokumentumfilmmel kapcsolatban Huth Gergely a hirado.hu kérdésére elmondta,
nagyon sok ügynöksztorit ismerünk, rengeteget csemegéztek korrekt vagy inkorrekt módon ügynökaktákból, de keveset hallottunk a megrendelőkről.
Mint kifejtette, a Hamvas Intézet kutatásának köszönhetően ismerjük azt a folyamatot, hogy a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) politikai bizottsága milyen megrendeléseket adott az akkori állambiztonságnak. A 80-as évek második felében a megrendelések szinte kizárólag arról szóltak, hogy mindent tudni akarnak az ellenzékben szervezkedő fiatalokról, értelmiségiekről, írókról, leendő politikusokról. A beépült emberek segítségével meg akarták akadályozni az egységtörekvéseket, és a legelképesztőbb módon manipulálták őket magánéleti történetekkel, a népi-urbánus ellentét kiélezésére külön hadművelet indult „ék” fedőnéven.
A dokumentumfilmben többek közt megszólal Alexa Károly irodalomtörténész, Bálint László kutató, volt kémelhárító, Deutsch Tamás politikus, Fodor Gábor politikus, Jakab Lajos egykori szamizdatos, Horváth Attila (a felvétel óta alkotmánybíróvá választott) jogtörténész, Kukorelly Endre költő, Pesty László filmrendező, Szokolay Zoltán költő. A film 2017-ben elnyerte a Rendszerváltó Filmszemle díját.
Forrás: hirado.hu/facebook.hu/PestiSrácok.hu; fotó/videó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS