Fokozatosan az összes ellenzéki párt elirigyelte a bírságra kapott adományokat is elkampányoló Jobbik bozótharcát az Állami Számvevőszék ellen, hiszen mostanra mindegyikük produkált olyan hibákat a gazdálkodásában, amelyek miatt elmarasztalta őket az ÁSZ. Az ilyen emberkedésnek kétszeres haszna van az ellenzéki pártok számára, hiszen mutogathatják a sajtóban a harcos ellenálló énjüket, ráadásul hivatkozási alapot nyújt a tarhálásra. Merő véletlenségből pontosan ez a két dolog következett be az ÁSZ elleni háborúját most megkezdő Párbeszéd sajtótájékoztatóján.
Karácsony Gergely meghirdette „a hatalom emberei helyett az emberek hatalma” címzésű, kicsit sem populista politikát a Párbeszéd nevében. Ennek a politikatörténetben eddig példátlan ötletnek az a lényege, hogy az emberekkel közösen alakítják ki a politikájukat, és „az emberek hatalmát használják, mert az mindig erősebb a politikusokénál”. Leszögezte, hogy az ÁSZ a Fidesz politikai eszközévé vált, és arra hivatkozott, hogy az elmúlt években minden ellenzéki párt gazdálkodásába belekötött, kivéve a Fideszt és a KDNP-t.
[…] miközben a magyar választópolgárok túlnyomó többsége a közvélemény-kutatások szerint a Fidesz és a KDNP szövetségét tartja a legkorruptabb pártnak
– nyomatékosította a véleményét ráadásként valamilyen, nyilvánvalóan reprezentatív házi felméréssel. A konfliktus viszont rendre abból van, hogy a pártok nem reagálnak az ÁSZ észrevételeire, illetve nem mutatják be a visszaélések kiküszöbölését célzó intézkedési tervüket. Ahogy az ÁSZ elleni jobbikos, momentumos, DK-s bozótharcok során, úgy ezúttal sem derült ki, hogy a megvalósult eljárásoktól külsőségeit tekintve miben különbözne egy, az ellenzéki pártokkal kapcsolatos, szerintük jogos ÁSZ-fellépés. Ugyanakkor a szervezet elleni háborúskodásnak megvannak a kétségtelen előnyei.
Aprót! Adjatok egy kis aprót!
A kormány és az Állami Számvevőszék vélt közös zsarnoksága elleni védekezésként új ellenzéki politikát hirdetett meg Karácsony Gergely, amelyben azt kérte a választópolgároktól, hogy vegyenek részt a Párbeszéd politikájában, mondják el javaslataikat, vegyenek részt az előválasztáson, és természetesen adjanak a pártnak kis összegű adományokat. Mint mondta, sok embertől akarnak keveset kérni a kampányaikra, és úgy számolnak, hogy ha sok embertől kapnak egy-kétezer forintot, akkor túl tudnak járni a Fidesz eszén, és pótolni az ÁSZ által „nyilvánvalóan jogellenesen” elvont forrásokat. A számvevőszék elleni forradalma nélkül viszont most sem szavazatokért, sem adományokért nem kuncsoroghatott volna a Párbeszéd és Karácsony.
Az önmagát immár – Puzsér Róbert ide vagy oda – az ellenzék közös főpolgármester-jelöltjének tartó zuglói polgármester hosszasan értekezett arról, hogy adományokat vár a Párbeszéd, illetve ő maga is a főpolgármesteri kampányára. Az ÁSZ kormány általi kézivezéreltségét végül azzal az állítással támasztotta alá, hogy
az emberek pontosan tudják, hogy az ellenzéki pártok tisztességesen gazdálkodnak, nem köthetők kétes hátterű milliárdosokhoz, és nem oligarchákat képviselnek, hanem azokat a rászoruló kisembereket, akikről megfeledkezett a politika.
Párbeszéd, a nélkülözhetetlen segélyszervezet
Mondjuk éppenséggel akad olyan kétes hátterű milliárdos, akivel igencsak bensőségesnek tűnik az ellenzék viszonya. A szót azonban itt Kocsis-Cake Olivio vette át, aki feltette a régi lemezt a Fidesz által állítólag saját magára szabott választási törvényről. Bizony, ez is egy szomorú történet, hiszen ellenzéki szimpátiájú szavazók tömegei várják a Gulyás Márton és az ellenzéki pártok által 2017 októberére ígért és azóta sem látott Igazságos Választási Törvényt. Kocsis-Cake szerint a Fidesz anyagilag el akarja lehetetleníteni a választások előtt. Megtudtuk tőle, hogy a Párbeszéd elmarasztalása igazán súlyos következményekkel járt. A képviselő már-már a Máltai Szeretetszolgálat fontossági szintjére emelte pártját, amely az állami támogatás hiányában nemcsak kevesebb sátrat tudott felállítani az előválasztás előtt és kevesebb Facebook-hirdetést tudott venni, hanem fel kellett függesztenie a rászorulóknak tűzifát és tartós élelmiszert juttató kampányát is. Pedig ahogy a sajtótájékoztató előtt levetített rövid párthirdetésből kiderült, a Párbeszéd számára különösen fontos az elesettek közvetlen megsegítése. Ezt egy héttel ezelőtt is bemutatta a párt, amikor Karácsony Gergely vigyorogva hagyta faképnél a koldust, a párt szóvivője pedig még meg is alázta azzal, hogy látványosan hülyének nézte. Nyilván azért nem adtak neki pénzt, mert a pártnak is kell.
„Ebben az értelemben, ha úgy tetszik…” – Nagy győzelem ellenfél nélkül
A panaszkodást folytatva Kocsis-Cake előre elsiratta a Párbeszéd kampányplakátjait, amelyeket így nem tudnak lefoglalni, továbbá az önkormányzati képviselő-jelöltjeik képzését is. Az adományok felpörgése viszont biztosan segítene rajtuk, úgyhogy nosza, mindenki utaljon Juhász Péternek a Párbeszédnek, amennyit csak bír! Bárki pénzén kívül a Párbeszéd szívesen elfogadja a Jobbik partnerségét is, amelynek már elmúlt a nácisága, Karácsony ugyanis újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy az egységes ellenzék összehozásánál nem a Jobbik múltjára, hanem a közösen elkezdett jövőjére építenek, ezért nem tartja nácinak a régebben a zsidók listázását óhajtó Gyöngyösi Mártont, a Jobbik jelenlegi frakcióvezetőjét sem. A PestiSrácok.hu arról kérdezte a Párbeszéd főpolgármester-jelöltjét, hogy a mintegy másfélmillió budapesti választópolgárból az előválasztáson részt vevő 34 ezer ember mennyiben jelenti a Fidesz legyőzését.
A Fidesznek van egy hazug politikája, amivel szemben elindultak az emberek, és nem hagyták magukat félrevezetni például az ilyen típusú sajtótermékek által
– vette egyből személyeskedőre a hangnemet a főpolgármesterségre vágyó politikus. Hatásos a balliberális sajtó gyűlöletpropagandája, mert az ellenzéki politikusok az utóbbi időben rendre személyeskedéssel találják meg a konzervatív újságírókat; úgy tűnik, még mindig nem barátkoztak meg a ténnyel, hogy 1919 és az 1947-1990 közti időszak után igencsak keveset nyom a latba a kommunista pártok morális ítélkezése. Karácsony végül így magyarázta a Fidesz legyőzését 34 ezer választóval:
A Fidesz megpróbálja elhitetni az emberekkel, hogy a politika nem rájuk tartozik, és megpróbálja megosztani az ellenzéket. Ez a 34 ezer ember ebben az értelemben, ha úgy tetszik, legyőzte a Fidesznek ezt a politikáját, mert eljöttek szavazni, és nem hagyták magukat megosztani.
Az esemény utolsó utáni mozzanataként Karácsony Gergely eltűnt a képviselőházi menza ajtaja mögött. Reméljük, Varju László és Gréczy Zsolt rászorulóknak szánt ételhordójába is vett a néhány száz forintos menüből, hiszen a Párbeszédnek mindenki számít!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS