André Goodfriend azt mondta a kitiltási botrány kapcsán: biztos abban, hogy fog még változni a magyarországi érintettek száma. Az Egyesült Államok ügyvivője a kitiltásokról a Magyar Narancsnak adott interjút.
“Olyanokat is érinthetnek intézkedések, akik bizonyíthatóan bűncselekményekben vettek részt, vagy akiket elítéltek bizonyos erkölcsileg is megítélhető bűncselekmény okán, és ezért nem léphetnek be az ország területére. Azon térségbeli országok politikusai például, akiket korrupció vagy más ok miatt már jogerősen elítéltek, többé nem fognak tudni belépni az Egyesült Államok területére. Ugyanez vonatkozhat azokra a politikusokra, korábbi tisztviselőkre is, akik ellen hatósági eljárás folyik. Ha őket elítélik, az ő belépésük is automatikusan megtagadhatóvá válik. Ez nem csak hivatalos személyekre, bárkire vonatkozhat”
– magyarázta.
Goodfriend még arra válaszolt, hogy a magyar kormány részéről gyakran érkezik olyan felvetés, mit szólna Amerika, ha Magyarország akarná megmondani neki, miként működjön. Az amerikai ügyvivő ezt úgy látja, az Egyesült Államok törekszik arra, hogy meghallgassa a szövetségeseinek, az állampolgárainak és a civil szervezeteknek a véleményét.
Arról, hogy milyennek látja az orosz–magyar kapcsolatokat, s mik a legfőbb kockázatai a két ország közötti energiaüzleteknek és a paksi atomerőmű bővítésének, Goodfriend elmondta: “Paksról és a Déli Áramlatról is többször tárgyaltunk a magyar féllel, de nem biztonságpolitikai összefüggésben. A krízis előtt az Egyesült Államoknak is aktív kereskedelmi kapcsolatai voltak Oroszországgal, sőt, akkoriban a nemzetközi közösség kimondottan törekedett arra, hogy fellendítse az üzleti és diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal. Az ukrajnai beavatkozás óta ez a helyzet gyökeresen megváltozott. A Paksról szóló egyeztetések, amelyek még az orosz agresszió előtt kezdődtek, a pályázat átláthatóságának hiányáról szóltak.”
A teljes interjú elolvasható itt.
Forrás: Magyar Narancs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS