Dmitrij Medvegyev korábbi orosz elnök, aki jelenleg az ország biztonsági tanácsának elnökhelyettese, úgy véli, Oroszországnak nem kötelessége megvárni, hogy más állam atombombát vessen be, Moszkva ezt bármikor megteheti. Medvegyev hangsúlyozta, hogy Moszkva képes lenne atomcsapást mérni egy olyan ellenségre, amely csak hagyományos fegyvereket használ– írja a Guardian cikkét szemléző Index.
Oroszország látszólag új szintre emelte a nukleáris fenyegetést. Szergej Sojgu, Oroszország védelmi minisztere azt állította, hogy a nukleáris készenlét prioritást élvez. Az utóbbi megjegyzésekre reagálva Volodomir Zelenszkij ukrán elnök szombaton arra figyelmeztetett, hogy Moszkva fenyegetést jelent az egész világra.
Oroszország rendelkezik a világ legnagyobb nukleárisfegyver-készletével
Vlagyimir Putyin orosz elnök már a háború kezdetén megalapozta a nukleáris fenyegetést, és arra figyelmeztetett, hogy a nyugati beavatkozás soha nem látott következményekkel járna. Bár a nyugati tisztviselők szerint az atomkészültséggel való fenyegetés csupán ijesztgetésként és figyelemelterelésként szolgál, Medvegyev szombati interjúja mást sugall. Oroszország rendelkezik a világ legnagyobb nukleárisfegyver-készletével, mintegy 6000 nukleáris robbanófej van nyilvántartva az országban. A volt elnök elmondása szerint a használatukra egy külön dokumentum létezik, amely meghatározza az indokokat, hogy az oroszoknak mikor van joguk használni őket. Eszerint akkor is joguk van atomcsapást mérni az ellenségre, ha Oroszország és szövetségesei ellen olyan agresszív cselekményt követnek el, amely veszélyezteti magának az országnak a létét, akár atomfegyverek használata nélkül, azaz hagyományos fegyverek alkalmazásával is. A volt orosz elnök hangsúlyozta, senki se kételkedjen abban, hogy Moszkva készen áll méltó választ adni az országa függetlenségének bármilyen megsértésére. Egy videóüzenetben pedig a védelmi miniszter, Szergej Sojgu szombaton elmondta, hogy prioritást élveznek a nagy hatótávolságú, nagy pontosságú fegyverek, a repülőgép-felszerelések és a stratégiai nukleáris erők harckészültségének fenntartása.
Forrás: Guardian, Index; Fotó: pannontv.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS