Minden eddiginél keményebben bírálja az Orbán-kormányt a migráns-kampány, az oktatás és az egészségügy miatt is a Professzorok Batthyány Köre a 2016-os jelentésében. A hatalmon lévők igyekezzenek meggyőzőbben bizonyítani, hogy a korrupciós gyanúk nem igazak, a védhetetlen rokonokat, szerencselovagokat, politikusokat, például Mengyi Rolandot el kell engedni, ki kell közösíteni – nyilatkozta az atv.hu-nak Náray-Szabó Gábor, a Professzorok Batthyány Körének elnöke.
Nem személy szerint Orbán Viktornak üzentünk, hanem a hatalmon lévőknek, a parlamentnek és általában az egész társadalomnak. A 2016-os jelentésünkkel azt üzenjük, hogy a sikerek mellett a kedvezőtlen folyamatokat, a súlyos korrupciós helyzetet korrigálni kell, “meg kell haladni”. Nem elzavarni kell a kormányt, mert úgysem lesz helyette jobb. A hatalmon lévőknek arra kell figyelni, hogy a közjót szolgálják és ne a magánjavaikat gyarapítsák
– fogalmazott Náray-Szabó a Professzorok Batthyány Körének 2016-os jelentéséről, melyet a kör honlapján hoztak nyilvánosságra. A konzervatív kör legkeményebben a korrupcióval kapcsolatosan fogalmaz. Eszerint az utóbbi években a hatalmon lévők nem tudták meggyőzni a választópolgárokat, hogy a róluk a szennysajtóban – de újabban a komoly orgánumokban is – terjesztett korrupciós célzások hamisak. A hatalmon levőknek, rokonaiknak és kegyeltjeiknek nem lenne szabad kiváltságokat élvezniük. Visszatetszést kelt az állampolgárokban a kormányzati tisztségek szaporodása, egyes nagyvállalkozók befolyásának növekedése és az olykor tetten érhető hatalmi arrogancia. A tartósan birtokolt hatalom nemcsak híveit, vazallusait termelte ki, de úgy látszik, szerencselovagjait is, és ezzel lejáratja magát. Különösen aggasztó, ha úgy tűnik, hogy a korrupció mára egyéni bűnből kialakult módszertanra, struktúrára, személyi körre épülő, bevett társadalmi gyakorlattá vált, azaz intézményesült – írják. A jelentés szerint a korrupciós vádaskodások hatására még keresztény-nemzeti körökben is megrendült a bizalom a hatalmon lévőkkel szemben. A közbizalom eróziója rontja a társadalmi közérzetet. A politikai közösségnek ki kellene közösítenie korrupt tagjait. Náray-Szabó Gábor azt mondta, a jelentés általánosságban fogalmaz, de például azokat a képviselőket, politikusokat, akik korrupciógyanúba keveredtek és “védhetetlenek”, mint például Mengyi Roland, el kell engedni. A kör elnöke ugyanakkor a korrupcióellenes kormányzati lépések között pozitív példaként említette az online pénztárgépek bekapcsolását. Az szerinte nem elég, ha a hatalom korrigál, a társadalomnak is változnia kell – tette hozzá. Sokakat ingerel az, ahogyan a kormány visszaél a választóktól kapott felhatalmazásával, jócskán felhasználja erejét és a rendelkezésére álló játékteret. Döntéseit sokszor felületes helyzetfelmérés alapján erőből hozza, és a jogos kifogásokat, ha egyáltalán, akkor csak post festa veszi figyelembe.
Eltúlzott és értelmetlen migrációs kampány
A migrációs veszély ügyében széles körben sikerült egyetértésre jutni. A népszavazáson a kikényszerített betelepítésre „nem”-mel szavazókon kívül további százezreknek hasonló a véleményük, még akkor is, ha nem mentek el szavazni. Érdemes elgondolkodni rajta, hogy a gyakran ellenszenvet keltően intenzív és hosszú szavazási kampány során az érdeklődés miért lankadt, és a „nem”-mel szavazni akarók száma eközben miért csökkent. Bizonyos, hogy visszatetszést keltett az eltúlzott és nagyrészt értelmetlen kampány, a rengeteg ismétlés. Ezt nemcsak az ellenzék kifogásolta, hanem a konzervatívok köre is is. Miközben a kormány mondanivalója diadalmaskodott, reklámja nyilvánvalóan megbukott.
Többet kéne költeni az egészségügyre
A közép-európai átlagnál is lényegesen kevesebbet költünk az egészségügyre, s ez a fő oka annak, hogy az ellátás színvonala egyenetlen, az orvosok és a segédszemélyzet bére alacsony, munkafeltételeik rosszak, és emiatt vándorolnak ki egyre növekvő számban külföldre. Az egészségügyi ellátás hiányosságainak és a tömegekre jellemző egészségtelen életmódnak szinte törvényszerű következményeként Magyarország a megélt életkor és a halálozás aránya tekintetében hosszabb idő óta Európa legrosszabb helyzetben lévő országai között volt, és a legutóbbi évtizedekben is ott maradt.
Oktatás: a reformot tiszteletreméltó céllal, az egész országra kiterjedő esélyegyenlőség érdekében indították el
Az első kétharmados választási győzelem után a kormány nagy erővel fogott hozzá az oktatásügy megújításához. Ennek a reformnak a helyes útra terelése és határozott továbbvitele javaslataink másik legfontosabb eleme. Megítélésük szerint a reformot tiszteletreméltó céllal, az egész országra kiterjedő esélyegyenlőség érdekében indították el, de a közoktatás akkor elképzelt szervezetéről látni kellett volna, hogy működésképtelen. Erőből vittek át az érdekeltek többsége által ellenzett jogszabályokat; nem csoda, hogy később ezeket módosítani kellett. A bennfentesek tudták, mi a baj: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, amelynek létét az egyenlő mértékkel mérés óhaja indokolta, nem volt jól megszervezve. Miközben a fenntartó a Központ volt, az intézmények önkormányzati tulajdonban maradtak, és a közös lónak túrós a háta. Az akkortájt bevezetett modernizációs reformokat (pl. a tanárok minősítését) is félreszervezték. Most megszüntetik a túlzottan centralizált Klebelsberg Központot, és helyette egy ésszerűen tagolt hálózat létrehozására törekszenek. A két gazda helyett egy marad: a közoktatási intézmények fenntartása teljesen állami kézbe kerül. Hogy ez a szervezet jól fog-e működni, azt az idő fogja megmutatni. A PISA által kimutatott hanyatlás sokkal szélesebb körű, mint vélni szeretnénk, és ez nem egy-két év, hanem évtizedek oktatáspolitikájának a szégyene – írták a prosszorok a jelentésben.
Forrás és fotó: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS