Tíz évvel a Szeviép-ügy után újabb bebukó generálkivitelező miatt futnak kisvállalkozók a pénzük után Szegeden. A alföldi város fogadalmi temploma történetének legnagyobb rekonstrukciója zajlik 2015 óta, két ütemben, összesen több mint 4 milliárd forint értékben. Az első ütem 2015 decemberére el is készült, akkor 2,1 milliárdból közösségi tereket alakítottak ki, megújult a Dömötör-torony, modern, digitális eszközökkel felszerelt látogatóközpontot alakítottak ki az altemplomban. A folytatásra 2018-ban nyertek el további pályázati forrást: 1 milliárd 745 millió forintot. A közbeszerzést ezúttal egy másik kivitelező nyerte, a Kalotherm Zrt., mely az elektronikus cégadatbázis szerint már akkor nehéz anyagi helyzetben volt, mintegy 1,5 milliárdos adósságállományt görgetett magával. A Mindenki Szegedért Mozgalom vezetője, Szabó Bálint független önkormányzati képviselő kedden délelőtt a dómnál tartott online sajtótájékoztatón jelentette be, hogy csalás és sikkasztás gyanúja miatt tettek büntetőfeljelentést, mivel a kiviteli munka körülbelül 95 százalékának elvégzése után a kivitelezők levonultak a munkaterületről, mivel a generálkivitelező, a Kalotherm több alvállalkozóját sem fizette ki, akik végrehajtást is kezdeményeztek a vállalkozás ellen. A Kalotherm a csőd felé rohan, miközben szegedi családi kisvállalkozások mehetnek tönkre egy milliárdos árbevétellel rendelkező Zrt. miatt.
Rácsokkal elkerített munkaterület, félbehagyott parkrendezés, gödrök, kupacokban éktelenkedő építési anyagok – így néz ki most az ország egyik legszebb székesegyháza Szegeden, a Dóm téren. Pedig nem is olyan régen a fogalmai templom fennállása óta legnagyobb rekonstrukcióját, a teljes megújulás lehetőségét ünnepelte az egyházmegye és a város. A munkaterületet körbevevő kerítésre rögzítve tábla hirdeti, a projektet 2019 decemberében kellett volna befejezni. De vajon mi történt azóta? Miért csúszik immár egy éve a munka befejezése? És miért nem került mindez mostanáig nyilvánosságra? Egyelőre a felmerülő kérdések száma jóval meghaladja a válaszokét. Az viszont biztos, hogy a projekt áll, munkások sehol, a generálkivitelező cég napjai pedig meg vannak számlálva, akár napokon belül megkezdődhet ellene a csődeljárás, a cég felszámolása.
“Megbízhatóság, precizitás, bizalom” …
Felkerestük a cég honlapját. A weben 27 éves szakmai múlttal és több tucat nagy kivitelezéssel, középületek hosszú sorának megújításával büszkélkednek az építőipar teljes palettájáról. Jelszavaik, melyeket nagy betűkkel hirdetnek honlapjukon: “Megbízhatóság, precizitás, bizalom”.
Az Optenben szereplő nyilvános cégadatok szerint a Gödön alapított, jelenleg fővárosban működő építőipari cég nagy bajban van. Bár éves nettó árbevételük 2014 és 2018 között folyamatosan 3 és 6 milliárd forint között volt, évek óta milliárdos adósságállományt görgetnek. Adózás előtti eredményük minden évben alig néhány tízmillió forint. Mérleg szerinti eredményt évek óta fel sem tüntettek. Bár árbevételük 2018-ban volt a legmagasabb, 6,3 milliárd, majdnem a duplája mint korábban, 2019 februárjában a cég ellen végrehajtások sora indult, amelyek a mai napig folyamatosak, többségük még nem teljesült. A végrehajtást kérők között szerepel az adóhatóság, különböző bíróságok, közjegyzők, sőt, több alvállalkozó is. 2018-ban, amikor a dóm homlokzatfelújításának, parkrendezésének kivitelezését a közbeszerzés során elnyerték, már 2 milliárd forintot meghaladó adósságállománnyal rendelkeztek.
Két cég, részvényeitől megváló cégalapító tulajdonos
Érdekes, hogy Kalotherm néven két céget is találunk az adatbázisban, külön adószámmal, külön telephellyel, azonos tulajdonosi körrel és tevékenységekkel. A Kalotherm Hungary Bau Építőipari Kft. bevételei, eszközállománya eltörpül a zrt. mellett, ez a cég nem áll végrehajtások alatt. A többségi tulajdonosa egy R.S.Z. Solutions Holding nevű cég, melynek telephelye megegyezik a Kalothermével. Miközben a Kalotherm Zrt honlapján szereplő leírás szerint a vállalkozás gyakorlatilag Szabó Lajos maga, úgy írják, a cég az ő szakmai tudásán és némi induló tőkén kívül mással nem rendelkezett, és szó szerint a nulláról indult, a vállalkozás tulajdonosa tavaly áprilisban mégis megvált részvényeitől. Ha a végrehajtások érdemben megtörténnek, lesz miből fizetni – legalábbis erre enged következtetni azok a nyilvános adatok, melyek a 2018-as állapotokat tükrözik. A Kalotrem Zrt.-nek az Opten szerint 3,5 milliárd forint értékű eszközállománya van, ebből 3 milliárd forgótőke, törzstőkéjük meghaladja az 1 milliárdot.
Szabó Bálint: “Nem fogjunk megengedni, hogy az ország gazdagabb fele tartozzon a szegényebbnek”
Az ügyet kirobbantó képviselő, Szabó Bálint a kifizetetlen szegedi kisvállalkozók esetében 100 milliós adósságról tud. Mint mondta, nem fogják eltűrni, hogy az ország gazdagabb fele tartozzon a szegényebbnek, ezért azt kérik Kiss-Rigó László püspöktől, hogy akár az állammal együttműködve gondoskodjanak a koronavírus-járvány miatt egyébként is nehéz helyzetben lévő kisvállalkozások kifizetéséről, és jogi úton érvényesítsék a követelést a generálkivitelezőn. Szabó Bálint úgy fogalmazott: “a Szeviép-ügy óta Szegeden nem fordult elő, hogy egy vállalkozás meg merte volna tenni, hogy nem fizeti ki az alvállalkozóit. Most ott tartunk, hogy 10 évvel a gazdasági válság és az építőipar válsága után, amikor az ágazat eredményei csúcsokat döntenek, annyi a munka, hogy egy magán megrendelőnek van, hogy egy évet, éveket kell várni a szakemberekre, újra megjelentek a szerencselovagok, akik a kisvállalkozók terhére, azok ellehetetlenítésével hazárdíroznak.”
E-mailben kerestük meg a szóban forgó céget, akiktől megkérdeztük, mivel indokolják a történteket, hány alvállalkozót nem fizettek ki, vitatják-e a követeléseket, illetve folytatnak-e tárgyalásokat ezen követelések teljesítése érdekében?
Írtunk a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöki hivatalának is, tőlük arra várunk választ, hogy az előállt helyzet fényében miként lesz befejezve a beruházás, az építési munka az elkerített munkaterületen? Tudnak-e arról, hogy bármilyen tárgyalás, egyeztetésre sor kerül-e a kivitelezővel? Tesznek-e jogi lépéseket a helyzet rendezésére? Látnak-e lehetőséget arra, hogy az egyházmegye, akár állami segítséggel jót álljon a közbeszerzést elnyert generál kivitelező tartozásaiért, amelyek szegedi és környékbeli kisvállalkozásokat lehetetleníthetnek el?
Megkeresésünkre a Szeged-Csanádi Egyházmegye azt írta A szegedi Dóm felújításának II. ütemének kivitelezője, a Kalotherm Zrt 2020. október 8-án levonult a munkaterületről, a kivitelezési munkákat abbahagyta és a szerződésben vállalt kötelezettségét nem teljesítette. A fentiekre tekintettel, a Szeged-Csanádi Egyházmegye a szerződést felmondta, és a felmérést követően a Kalotherm Zrt-vel a szerződés szerint maradéktalanul elszámol. A Szeged-Csanádi Egyházmegye a nevezett projektben kizárólag a Kalotherm Zrt-vel áll jogviszonyban. A kivitelezési munkákból még el nem végzett feladatokra előreláthatólag 2021. tavaszán kerül sor. Ezekre a Szeged-Csanádi Egyházmegye külön szerződést köt a kivitelezőkkel.
A Kalotherm Zrt. egy nap elteltével se, reagált.
Vezető kép: Mindenki Szegedért Mozgalom
Facebook
Twitter
YouTube
RSS