A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy a Körösaszfalt Mélyépítő Zrt. közvetlen és egyedüli irányítást szerezzen a Magyar Építő Zrt. felett, megszerezve utóbbi részvényeinek többségét.
A GVH rábólintott a Körösaszfalt-Magyar Építő ügyletre, így a az összefonódás hatásainak értékelésekor megállapította, hogy ugyan mindkét fél egyaránt építőipari kivitelezéssel foglalkozik, a vevő kizárólag magasépítési, a Magyar Építő-csoport pedig kizárólag mélyépítési tevékenységet végez.
Ennek ellenére egységes építőipari piac feltételezése esetén sem kell káros versenyhatásokkal számolni, hiszen a két vállalkozáscsoport együttes érintett magyarországi piaci részesedése nem éri el a 20 százalékos mértéket. Mindezek figyelembevételével a GVH engedélyezte a tranzakciót.
A legpatinásabb magyar magasépítő céget, a Magyar Építő Zrt.-t kebelezi be a Körösaszfalt, amely a Duna Aszfalt egyik érdekeltsége. A kormányközeli potentátok köréhez sorolt, egyes hírek szerint a miniszterelnök pártfogását is élvező Duna Aszfalt ezzel nemcsak a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozó Közgépet ugorhatja át, hanem az éllovas Strabaghoz is közel kerülhet.
A Körösasztalt vezérigazgatója Mészáros Lőrinc lányának barátja. (Mészáros pedig Orbán Viktor jóbarátja, Felcsút polgármestere.) A Duna Aszfalthoz sorolható Körösaszfalt bővülése beleillik abba a sorba, hogy az Orbán Viktorral összevesző Simicska vállalatbirodalmának ellenlábasokat építenek fel – akár kormányzati segédlettel.
A Magyar Építő 2013-ban 5,6 milliárd forint forgalmat mondhatott magáénak, de korábban – mikor az építkezések gesztortársaságainak mérlegében jelent meg a teljes bevétel – ez 16 milliárd forintra is felfutott. Nyereséget viszont szépen termelt a társaság, évi fél-egymilliárd forint profittal kalkulálhattak a tulajdonosok.
A Magyar Építő legnagyobb vonzereje a hosszú fennállása alatt összehozott referenciái és szakembergárdája jelentik. A cég az elmúlt hónapokban ugyan óriás megrendelésekkel nem hallatott magáról, de az előző évtizedben komoly munkákat szerzett meg. Olyanokat, mint a Mátyás-templom felújítása, a ferihegyi 1-es terminál átépítése, de részt vett a Zsolnay kulturális negyed építkezésén, a Rác Fürdő reinkarnálásában, nem beszélve a kórházak, rendőrségi és egyéb középületek építkezéseiről. Hasonló referenciák pedig jól jöhetnek a beharangozott állami nagyberuházásokra, például a Népstadion vagy a tervezett múzeumi negyed építkezésére aspirálóknak.
Forrás: hvg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS